Fabryki

Buty od środka

Eleganckie, skórzane buty to nie tylko domena Włochów. W Zebrzydowicach odwiedziliśmy zakład Tomasza Moskały, którego tradycje sięgają jeszcze lat 30- tych ubiegłego wieku.

 – Początki szewstwa naszej rodzinie sięgają 1933 roku, kiedy to syn rolnika Franciszek Moskała wyjechał do Krakowa na naukę rzemiosła, za którą płacił płodami rolnymi jego ojciec Jan. Po zdaniu egzaminów Franciszek założył zakład rzemieślniczy, gdzie wytwarzał obuwie tak zwane kołkowane”, którego wykonanie dwóch par trwało ok. pięciu dni – możemy przeczytać na stronie internetowej zebrzydowickiego zakładu. Jego dzieło – w niełatwych czasach dla tzw. „prywatnej inicjatywy” – kontynuował jego syn Aleksnader, a od lat 90-tych wnuk – Tomasz.

Wizytówką firmy jest obuwie wizytowe, ale firma produkuje również buty sportowe, dziecięce oraz przeznaczone do jazdy samochodem.

Jak projektowane jest wizytowe obuwie? Za co odpowiada krojczy, a na czym polega ćwiekowanie obuwia? Tego wszystkiego dowiedziecie się z naszego materiału filmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fabryki w Polsce