Aktualności

Raport WSS: Największe kopalnie srebra znajdują się w Polsce

World Silver Survey to prestiżowy ranking, w którym światowi analitycy dokonują zestawienia największych producentów srebra. Zazwyczaj kopalnie KGHM znajdują się na wysokich pozycjach. Jak to wygląda w tym roku?

Pracownicy KGHM  zajmują się produkcją srebra od 1994 roku, kiedy w Hucie Miedzi Głogów powstał Wydział Metali Szlachetnych. Na Dolnym Śląsku powstaje m.in. srebro rafinowane, złoto, szlam palladowo-platynowy czy selen, które są odzyskiwane z rud miedzi.

– Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg i gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich, co wynosi około 31,1 kg – informuje KGHM.

Srebro wytwarzane w zakładach KGHM może znaleźć różnych odbiorców. Oczywiście z białego kruszcu korzystają zakłady jubilerskie, jednak srebro ze względu na swoje właściwości (ciągliwość, kowalność, wysoka przewodność elektryczna i cieplna) może być także stosowane w innych branżach. Jest wykorzystywane np. przez producentów sprzętu elektrycznego czy sprzętu medycznego (produkcja narzędzi chirurgicznych).

KGHM liderem

W 2020 roku grupa polski producent wyprodukował 1 352 ton srebra. Według analityków World Silver Survey KGHM jest największą kopalnią srebra na świecie, natomiast w kategorii największych producentów srebra spółka z Dolnego Śląska znajduje się na drugiej pozycji.

A jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda praca w kopalniach KGHM, to zobaczcie odcinek programu „Fabryki w Polsce”. Choć proces powstawania srebra jest objęty ścisłą tajemnicą, udało nam się pokazać kilka ujęć z produkcji tego metalu szlachetnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *