Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne

Aktualności

Polski wynalazek. Ogniwa perowskitowe to rewolucja na rynku fotowolatiki?

Na naszym portalu pisaliśmy już wiele o historii polskich wynalazców. Choćby o Stanisławie Ulamie, jednym z twórców bomby wodorowej czy Józefie Kosackim, który jako pierwszy skonstruował wykrywacz do min. Niedawno we Wrocławiu usłyszeliśmy o kolejnym polskim odkryciu. Czy ono również trwale zapisze się w historii  przełomowych wynalazków?

We Wrocławiu powstała pierwsza na świecie fabryka perowskitowych ogniw słonecznych. To może być przełomowe osiągnięcie dla fotowoltaiki.

„Pracowaliśmy nad tym wiele lat”

Perowskity to grupa materiałów, która dobrze przewodzi prąd oraz absorbuje światło. Z tego też powodu producenci fotowoltaiki dążyli do wykorzystania tych surowców podczas produkcji. Problem stanowiła niska wydajność oraz wysokie koszty.

Z tym zadaniem poradziła sobie polska technolog Olga Malinkiewicz, założycielka firmy Saule Technologies. To właśnie we wrocławskiej fabryce firmy będą produkowane pierwsze na świecie ogniwa słoneczne na bazie perowskitu. Dzięki odkryciu zespołu Malinkiewicz udało się utworzyć materiały o wiele mniejszym nakładem kosztów.

– Sercem naszej technologii jest stacja druku atramentowego InkJet. Najważniejsza warstwa to warstwa perowskitowa, a perowskit jest kryształem. To nie jest trywialne zadania wydrukować coś, co po nadruku i odparowaniu rozpuszczalników przyjmie formę krystaliczną. To wielka sztuka, pracowaliśmy nad tym wiele lat, by robić to w sposób przewidywalny i zdatny do zastosowań przemysłowych – mówiła dla portalu bankier.pl  Olga Malinkiewicz.

We wrocławskiej fabryce Saule Technologies będą powstawać ogniwa słoneczne na bazie perowskitu. Jednak to może być nie koniec. Według ekspertów możliwość zastosowań tych materiałów jest w zasadzie nieograniczona. Mogą być one pomocne choćby w budownictwie, ale także przy produkcji telefonów komórkowych.

Technologdzy z Saule Technologies wiedzą, że przed nimi jeszcze daleka droga do pełnego sukcesu komercyjnego. Obecnie ich starania skupiają się na osiągnięciu jak największej wydajności swojego produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *