AktualnościSłownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #61: Dział obróbki plastycznej

Technologia obróbki plastycznej jest coraz bardziej popularna w zakładach produkcyjnych. Pojawiają się opinie, że nawet 90% części samochodowych jest wykonanych tą metodą, np. tłoczenie karoserii czy kucie wałów korbowych. Na czym polega obróbka plastyczna?

Obróbka plastyczna to metoda obróbki metali, której celem jest trwała zmiana kształtów przedmiotu. Poprzez działanie sił zewnętrznych następuje „przekroczenie” granicy plastyczności. Zmienia się struktura, kształt i wymiary obrabianego przedmiotu, a także jego właściwości mechaniczne.

W dziale obróbki plastycznej mogą zachodzić rozmaite czynności. Pracownicy tego miejsca przeprowadzają znane procesy cięcia, walcowania, kucia czy wyciskania, ale także ciągnienia, o czym pisaliśmy już w naszym słowniku przemysłowym.

Trzeba wspomnieć, że proces obróbki plastycznej można przeprowadzać na gorąco, półgorąco lub całkowicie na zimno. Wszystko zależy od temperatury odkuwki obrabianego materiału.

Dział obróbki plastycznej możecie zobaczyć w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce”. W fabryce CNH Industrial w Płocku, gdzie powstają kombajny marki New Holland pracownicy działu obróbki plastycznej odpowiadają za produkcję komponentów niezbędnych do montażu maszyny. Wycinane są tu m.in. kształty elementów konstrukcyjnych.

Skomplikowane kształty, ale nie za darmo

Niewątpliwą zaletą obróbki plastycznej jest polepszenie właściwości mechanicznych i fizycznych obrabianego produktu. Warto również wspomnieć o mniejszej – w porównaniu do obróbki skrawaniem – liczbie maszyn potrzebnych do procesu. Niewątpliwie przy obróbce plastycznej mamy także możliwość wykonania bardzo skomplikowanych kształtów.

Jako wadę tej metody część producentów wymienia drogi koszt maszyn i narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *