Aktualności

Przemysł 4.0, czyli co zrobią firmy bez wielkich strategii?

Ciąć czy nie ciąć? Jak zmienią się nawyki konsumentów i co to oznacza dla przemysłu? Czy po pandemii zacznie obowiązywać trend związany z lokalnością? Z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy pierwszego odcinka Industry Meetcast “Przemysł 4.0, czyli co zrobią firmy bez wielkich strategii?”.

W spotkaniu online wzięli udział Krzysztof Bujwid – ekspert Lean Manufacturing, Tomasz Kozar – strateg technologii chmurowych, Mikołaj Dramowicz – CEO Datapax oraz Jacek Krawiecki – ekspert Przemysłu 4.0. Próbowali zdefiniować z jakimi wyzwaniami w nowej sytuacji mierzą się firmy produkcyjne i jakie narzędzia, które mogą pomóc przedsiębiorstwom, ma do dyspozycji Przemysł 4.0.

Krzysztof Bujwid zwrócił uwagę na to, że problem z wdrażaniem zmian w firmach wiąże się z nieznajomością rozwiązań oraz konkretnych narzędzi. Odpowiadając na pytanie ciąć czy nie ciąć przywołał Model 16 strat, bowiem cięcia należy przeprowadzić tam, gdzie pojawiają się straty.

Właściciel Datapax Mikołaj Dramowicz zwrócił uwagę na to, że pomimo zmian jakie przyniosła pandemia koronawirusa, wizje i strategie się nie zmieniają. Trzeba je dostosować do nowych warunków. Podkreślił, że najważniejsze, aby na chłodno przeanalizować sytuację w jakiej znajduje się firma i skorzystać z tych działów, które stanowią o sile przedsiębiorstwa. Na przykład mocny dział sprzedaży pomoże w zdobyciu nowych rynków.

Podkreślił także znaczenie większego dostępu do informacji, jaki otwiera internet. Firmy mogą korzystać z wiedzy i doświadczenia innych firm.

Według Jacka Krawieckiego wiedza, która już jest w polskich zakładach produkcyjnych, jest ogromnym atutem. Tę wiedzę posiadają pracownicy, zarówno operatorzy maszyn, jak i kadra inżynierska. Sytuację jaką wywołał pandemia dla niektórych działów mogła okazać się nawet korzystna. – Pracownicy działów R&D mogli teraz popracować w spokoju, bez presji ze strony produkcji – powiedział ekspert Przemysłu 4.0.

Odcinek dostępny jest na kanale YouTube Industry Meetcast. Można także wziąć udział w dyskusji na portalu LinkedIn: https://www.linkedin.com/groups/12391780/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *