Fabryki w PolscePraca w fabrykach

Jak powstają kołnierze płaskie do łączenia rurociagów?

Rurociągi są jednym z najważniejszych elementów przemysłowych instalacji, wykorzystywanych m.in. w rafineriach, chemicznych fabrykach i stoczniach. Te monumentalne konstrukcje składają się z wielu mniejszych, kluczowych komponentów, bez których nie byłyby w stanie działać. Jednymi z nich są kołnierze płaskie.

W dzisiejszym odcinku odwiedzimy DB-Technik z Bydgoszczy, która specjalizuje się w produkcji tych istotnych komponentów. Firma produkuje kołnierze o średnicy od 400 do 4500 mm, które spełniają rygorystyczne normy jakości, co potwierdzają liczne certyfikaty ISO, PED oraz akredytacje wydane przez TUV i Urząd Dozoru Technicznego.

W procesie projektowym wykorzystywana jest wysokogatunkowa stal, którą kształtuje się i spawa, tworząc wytrzymałe połączenia. Po zakończeniu spawania następuje usunięcie zgorzelin, toczenie, które zapewnia idealnie gładką powierzchnię, umożliwiającą dokładne uszczelnienie po montażu, a także nawiercenie otworów. Niektóre kołnierze produkowane są w specjalnej technologii wypalania. Do tego celu służy zaawansowany ploter, który wycina stalowe elementy o grubości nawet do 140 mm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *