AktualnościFabryki w Polsce

Jak powstaje denaturat?

W najnowszym odcinku programu Fabryki w Polsce pokażemy, jak wygląda produkcja jednego z najbardziej powszechnych rozcieńczalników – denaturatu. Zabieramy Was do firmy Dragon Poland, rodzinnego przedsiębiorstwa w Skawinie, które od ponad 50 lat produkuje szeroką gamę chemicznych produktów, takich jak rozcieńczalniki, kleje i impregnaty. Co czyni ten proces tak interesującym?

Zaczyna się w laboratorium, gdzie opracowywane są receptury produktów, a także testowane ich właściwości w różnych warunkach. To tutaj decyduje się, jak dany rozcieńczalnik zachowa się np. podczas dozowania do aerozoli. Potem kolej na dowóz surowców. Cysterny, które je dostarczają, poddawane są skomplikowanym procedurom bezpieczeństwa, takim jak uziemienie, aby uniknąć mikrowyładowań elektrycznych. Następnie następuje mieszanie w magazynowanych zbiornikach, które mieszczą ponad milion litrów!

W odcinku zobaczymy również nowoczesną, zrobotyzowaną linię produkcji opakowań PET, sfinansowaną przy wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji. Opakowania formowane są z preform pod wpływem wysokiej temperatury, a cały proces – od etykietowania, przez rozlewanie produktu, aż po zakręcanie – jest zautomatyzowany i kontrolowany w strefie podwyższonego bezpieczeństwa.

Produkty są badane pod kątem składu chemicznego, a także wytrzymałości opakowań, w tym puszek aerozolowych, gdzie testowane są w „strefie zgniotu”, by ostatecznie trafić na magazyn, a stamtąd do czterech tysięcy pięciuset punktów sprzedaży w Polsce, a także w innych krajach Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *