Aktualności

Jak inwestować – to w Łodzi? ŁSSE – czwartą strefą ekonomiczną na świecie

Fdi Magazine (grupa Financial Times) opublikował ranking Top 10 Zones Globally (10 najlepszych stref ekonomicznych na świecie). Czwarte miejsce w tym prestiżowym konkursie zajął polski przedstawiciel – Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ranking to jedyne na świecie zestawienie i porównanie działalności specjalnych stref ekonomicznych, agencji rządowych i innych instytucji biznesowych. Jest on tworzony przez niezależnych ekspertów. Zwróćcie uwagę, jak brytyjski magazyn argumentował wysokie miejsce ŁSSE.

Na stronie internetowej „Fdi magazine”, możemy przeczytać, że prestiżowa pozycja Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to efekt szybkiego wzrostu inwestycji (o 12,8%) w 2017 roku. Analitycy zwrócili uwagę m.in. na niemiecką firmę Miele, która zdecydowała się w Ksawerowie utworzyć innowacyjną fabrykę artykułów gospodarstwa domowego.

Eksperci „Fdi magazine” zauważyli także uwagę na dwa programy prowadzone w ŁSSE, które pomagają w rozwoju start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Pierwszym z nich jest „Strefa RozwoYou” – program wsparcia dla pracowników małych i średnich przedsiębiorstw z woj. łódzkiego. Projekt oferuje szkolenia, kursy zawodowe czy studia podyplomowe – strefa zapewnia pokrycie 80% kosztów w formie bonów rozwojowych.

Kolejnym z projektów, realizowanych w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej jest akcelerator Startup Spark. -Oprócz standardowych form wsparcia (finansowanie, mentorzy) dajemy startupom dostęp do wysokiej klasy specjalistów, zorganizowanych w zespoły produkcyjne, tak aby najlepsze praktyki startup studios (venture builderów) przełożyć na program akceleracyjny – czytamy na stronie internetowej Startup Spark.

ŁSSE otrzymała również wyróżnienia m.in. za wsparcie we wdrażaniu technologii, rozwój infrastruktury (budowa hali magazynowo – produkcyjnej) czy wspieranie edukacji (Technikum Automatyki i Robotyki).

– Nasze wysiłki skutkujące tym, że nadążamy za obecnymi trendami i przewidujemy przyszłe zostały dostrzeżone i docenione. Zdiagnozowaliśmy, że nie wystarczy skutecznie pozyskiwać inwestycji, dlatego dostarczamy bardziej kompleksowe usługi dla biznesu. Odpowiadamy na zapotrzebowanie nowoczesnego rynku pracy. Współdziałające z ŁSSE firmy poszukują pracowników do wykonywania zadań przy w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, czyli fachowców z dziedziny automatyki i robotyki. Taki kierunek kształcenia występuje obecnie tylko na uczelniach. Dlatego we współpracy firmami Miele Technika, Ceramika Tubądzin i Delia Cosmetics oraz pod naukowym patronatem Politechniki Łódzkiej otwieramy Technikum Automatyki i Robotyki odpowiadające na te potrzeby. – mówił w komunikacie ŁSSE, Prezes Strefy Marek Michalik.

Działająca od 20 lat ŁSSE składa się z 45 podstref. Do tej pory wydano tu 327 zezwoleń na działalność dla przedsiębiorców, którzy zainwestowali w niej 15 mld zł i utworzyli 37 tys. miejsc pracy.

Rok 2018 kierownictwo strefy może również uznać za pomyślny. Do końca czerwca br. w ŁSSE podpisano 23 porozumienia z nowymi inwestorami (czyli tyle, ile w całym 2017 roku). Być może w następnym roku łódzka strefa stanie na podium!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *