Aktualności

Politechnika Wrocławska w nowej misji badania kosmicznej pogody

W świecie przemysłu i technologii nie brakuje fascynujących projektów, ale ten zasługuje na szczególną uwagę. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej (PWr) rozpoczęli prace nad niezwykłym urządzeniem, które pomoże w badaniach „pogody kosmicznej”.

Projekt realizowany przez PWr to część większego programu „Space Weather Nanosatellites System Enhancement”. W ramach tej inicjatywy na orbitę trafi satelita wyposażony w cztery nowoczesne instrumenty badawcze. Jednym z nich będzie właśnie ANDREW – spektrometr masowy zdolny do analizy stężenia cząsteczek neutralnych i tlenu atomowego w rozrzedzonej atmosferze. Urządzenie jest niezwykle kompaktowe – jego wymiary to około dwóch litrów, a waga nie przekroczy 1,5 kg.

Umowę na realizację urządzenia Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała z konsorcjum, w skład którego wchodzą firma Creotech Instruments (lider), Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) oraz Politechnika Wrocławska.

Misja w praktyce

Badania przeprowadzane za pomocą ANDREW dostarczą kluczowych danych o magnetosferze i termosferze Ziemi. Informacje te będą przekazywane na Ziemię niemal w czasie rzeczywistym. Aktualnie naukowcy są w fazie planowania misji – od wyznaczenia docelowej orbity, przez analizę poziomu promieniowania, po opracowanie technicznych szczegółów. To żmudny, ale kluczowy etap. Jeśli wyniki tej fazy zostaną zaakceptowane przez ESA, misja przejdzie do realizacji. Jej finalizacja jest planowana na 2028 rok, a jej całkowity koszt jest szacowany na kilkanaście milionów euro.

źródło publikacji: https://pwr.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *