Fabryki w Polsce

Jak powstaje Olej Beskidzki?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak drobne, czarne nasionka rzepaku zamieniają się w złocisty olej, który gości na stołach w całej Polsce? W nowym odcinku na kanale „Fabryki w Polsce” zaglądamy do zakładu Bielmar w Bielsku-Białej, gdzie krok po kroku śledzimy produkcję znanego Oleju Beskidzkiego.

Podróż rzepaku rozpoczyna się na polach uprawnych, które zachwycają żółtym kwieciem w okresie kwitnienia. Po żniwach dojrzałe nasiona trafiają do Bielmaru, gdzie od razu poddawane są szczegółowym analizom. Pięć próbek z każdej dostawy trafia do laboratorium, gdzie sprawdzane są kluczowe parametry, takie jak wilgotność, temperatura czy zawartość tłuszczu. Jeśli wyniki spełniają rygorystyczne normy, rzepak trafia do gigantycznych silosów o łącznej pojemności 25 tysięcy ton. Najwyższe z nich mają aż 40 metrów!


Potem następuje proces przetwarzania. Rzepak jest mielony, prażony i tłoczony w prasach ślimakowych, gdzie uzyskuje się 40% tłuszczu, a pozostałe 60% przekształca się w wytłoki, które wykorzystuje się jako paszę. Później olej przechodzi proces oczyszczania w trzech etapach, m.in. z pomocą ziemi okrzemkowej i węgla aktywnego. Efekt? Złocisty kolor i delikatny smak. Na koniec gotowy produkt trafia do w pełni zautomatyzowanej linii rozlewniczej, gdzie butelki są formowane, napełniane, etykietowane, pakowane i foliowane je na paletach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *