W ostatnim czasie w przestrzeni powietrznej coraz częściej pojawiają się drony. Prawdopodobnie w Polsce lata około 100 tysięcy takich maszyn. Drony mogą być pożytecznym urządzeniem, niemniej jeżeli znajdą się w niewłaściwych rękach stanowią poważne zagrożenie – dla prywatności zwykłych ludzi, a nawet dla bezpieczeństwa państwa.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z negatywnego wykorzystania dronów. Mogą one służyć terrorystom w celu umieszczenia ładunku wybuchowego na pokładzie samolotu, a szpiegom jako narzędzie wyłudzające poufne informacje. Trzeba pamiętać, że powietrzne urządzenia są także używane przez cyberprzestępców, którzy chcą włamać się do przestrzeni prywatnej zwykłych ludzi.
Bardzo często stanowią one systemy trudne do wykrycia i zneutralizowania dla człowieka. Dlatego też pojawiły się specjalne systemy antydronowe, które poprzez zastosowanie specjalnej technologii mogą szybko i skutecznie zlikwidować drony-intruzy. Jednym z ogólnoświatowych liderów przemysłu antydronowego jest polska firma z Gdyni Advanced Protection Systems założona przez dwóch inżynierów: Radosława Piesiewicza i Macieja Klemma.
To ich system Ctrl + Sky został wyróżniony nagrodą Defender XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, która jest przyznawana dla produktów, wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej, walorami eksploatacyjnymi oraz korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi. – Nagroda udowadnia naszą przydatność dla systemu polskiego bezpieczeństwa oraz docenia starania dla naszych innowacyjnych rozwiązań – mówi dla portalu FabrykiwPolsce.pl prezes APS Radosław Piesiewicz
System może chronić zarówno posesję prywatnych właścicieli, ale także lotniska, elektrownie czy budynki rządowe. Poprzez działanie sensora radarowego, akustycznego, wizyjnego i radiowego urządzenie zabezpiecza dany obiekt przed niepożądanymi intruzami w postaci dronów, niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. Po wykryciu niepożądanego mechanizmu, jego neutralizacja może przebiegać na dwa sposoby: – Wszystkie drony jesteśmy w stanie unieszkodliwić poprzez jammery, które zagłuszają sygnał nawigacji lub sterowania dronem. Natomiast niektóre z urządzeń są powstrzymane, poprzez zhakowanie protokołu danych transmisji między urządzeniem a operatorem – przedstawia Piesiewicz i dodaje: – W konsekwencji tego dron może wrócić do sterującego, zostać zawieszonym w powietrzu lub bezpiecznie sprowadzamy go na ziemię.
Ctrl + Sky to program autorski inżynierów z Gdyni, jak twierdzi prezes Piesiewicz produkt jest kompletny: – Opracowujemy hardware i software systemu, jeżeli dron zostanie wykryty będzie on w pełni zneutralizowany i nie ma potrzeby udziału operatora.
Firma APS oferuje różne warianty funkcjonowania systemu: stacjonarny i permanentny – zainstalowany na wysokim i stabilnym maszcie bądź też w formie mobilnej- oparty na lekkim trójnogu, dzięki któremu można szybko przenieść urządzenie.
Defender to nie jedyna nagroda dla APS. Według rankingu Markets and Markets firma z Gdyni należy do liderów branży zabezpieczeń przed dronami.
fot. apsystems.tech
Dodaj komentarz