Aktualności

Zatankuj samochód w Inteligentnej Stacji Transformatorowej

W 2017 roku na Międzynarodowych Targach ENERGETAB przedstawiono ideę nowoczesnego urządzenia Smart Power Station (SPS). Rok później, w tym samym miejscu, zgodnie z obietnicą, władze spółki ZPUE S.A zaprezentowały gotowe urządzenie.

Podczas pokazu przedstawiono budynek, w którym mieści się aparatura wraz z podziemnymi magazynami energii. W SPS znajdują się także panele fotowoltaiczne oraz turbina wiatrowa (oddalona o kilkadziesiąt metrów). Natomiast na pobliskim parkingu umieszczono ładowarkę do pojazdów elektrycznych, zasilaną przez energię z SPS.

Kierownictwo spółki nie ukrywa, że utworzenie Inteligentnej Stacji Transformatorowej to odpowiedź na nowe wyzwania współczesnej energetyki. ZPUE chce dostosowywać swoją infrastrukturę do rozwoju nowych potrzeb cywilizacyjnych jak elektromobilność samochodów czy wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Istotne znaczenie SPS to także możliwość magazynowania energii. -Podziemny magazyn energii, zapewnia nie tylko bezpieczeństwo dostaw, ale również obniża ryzyko związane ze szczytowym przekroczeniem zamówionej mocy, która dla wszystkich podmiotów gospodarczych mieści się w ustalonych ramach. Ich przekroczenie wiąże się z karami. Dzięki magazynowi energii pokryjemy potencjalne „peaki” poboru mocy przez klienta – wyjaśnia Dyrektor Centrum Badań Rozwoju i Unifikacji w ZPUE S.A. Maciej Naparty.

Sama stacja znajduje się we Włoszczowej – przed siedzibą firmy, dlatego też prezentacja urządzenia odbywała się poprzez transmisję telekomunikacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *