Intel, globalny gigant w produkcji układów scalonych i mikroprocesorów, zmienił swoje plany inwestycyjne, co wpłynęło na Polskę i Niemcy. Firma zdecydowała się wstrzymać na dwa lata budowę zaplanowanych fabryk półprzewodników w obu tych krajach, co jest spowodowane pogarszającą się globalną sytuacją finansową.
W Polsce planowano Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników, który miałby być zlokalizowany w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Inwestycja miała być wspierana przez rząd w ramach pomocy publicznej, zatwierdzonej już przez Komisję Europejską. Kwota wsparcia wynosiła 7,4 miliarda złotych, a projekt miał być częścią strategii wzmacniania europejskiego łańcucha dostaw półprzewodników. Plany jednak wstrzymano.
Fabryki pod znakiem zapytania
Fabryka Intela niedaleko Wrocławia miała być częścią szerokiego planu rozwoju europejskiego łańcucha dostaw półprzewodników, stanowiąc kluczowy element technologicznej infrastruktury Intela w Europie. Zakład w Polsce miał zatrudniać około 2000 osób. Razem z fabryką wafli krzemowych w Irlandii oraz planowaną fabryką w Magdeburgu miał tworzyć kompleksowy łańcuch dostaw.
Intel wstrzymuje inwestycje w Polsce i Niemczech z powodu pogarszającej się globalnej sytuacji finansowej firmy. Zmniejszenie popytu na półprzewodniki oraz problemy związane z wysokimi kosztami produkcji wpłynęły na decyzję o odroczeniu budowy fabryk do 2026 roku.
źródło publikacji: https://www.wnp.pl
Dodaj komentarz