Główna siedziba firmy Intel w Santa Clara. Fot. Wikipedia, Coolcaesar

Główna siedziba firmy Intel w Santa Clara. Fot. Wikipedia, Coolcaesar

Aktualności

Intel buduje fabrykę w Polsce za 20 mld zł. To będzie największa powojenna inwestycja

Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy Miękini (położonej ok. 30 km od Wrocławia) nie spodziewali się, że ich niewielkie miasteczko przejdzie do historii. Już wkrótce swoją ogromną fabrykę wybuduje tu światowy gigant – firma Intel. To projekt, która bije wszelkie rekordy w dziejach inwestycji w Polsce.

Intel to znany producent układów scalonych i mikroprocesorów. Zapewne niejeden z Was posiada w swoim komputerze procesor firmy z Doliny Krzemowej.

Światowy koncern poszukiwał lokalizacji, w której będzie mógł powstać Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Wybór padł na dolnośląską Miękinię, gdzie powstanie fabryka o powierzchni 300 hektarów. To będzie największa inwestycja w powojennych dziejach Polski. To także najpotężniejszy projekt branży high-tech w tej części Europy oraz największa zagraniczna inwestycja w historii naszego kraju. Intel na Dolnym Śląsku zamierza wydać 4,5 mld. dolarów, czyli ok. 20 mld. złotych.

Polska wchodzi do elity

Fot. PAIH.

Fot. PAIH

W nowej fabryce Intela pracę znajdzie 2 tys. osób. Poszukiwani będą inżynierowie i wysokokwalifikowani specjaliści. Jednak według szacunków Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, dzięki współpracy z producentem procesorów powstanie nawet 10 tys. nowych miejsc pracy.

– Fabryka Intela to coś więcej niż tylko kolejna inwestycja. To projekt, który może być impulsem do zrewolucjonizowania polskiej gospodarki – otwarcie nowego rozdziału w historii naszego przemysłu powiedział wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Krzysztof Michalski.

Przedstawiciele PAIH podkreślają, że dzięki inwestycji w Miękini polska gospodarka wejdzie do czołówki państw o najwyższym poziomie rozwoju technologicznego.

– Wejście w obszar producentów mikroprocesorów, czyli krajów, które je produkują, to wejście do elitarnej grupy. Na świecie jest tylko kilka takich państw – wskazał rozmowie z PAP prezes PAIH Paweł Kurtasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *