Inteligentne systemy zarządzania roletami i żaluzjami mogą latem obniżyć temperaturę wnętrza nawet o 7 stopni Celsjusza, a zimą pomóc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie o 30%. Takie rozwiązania znakomicie wpisują się w ideę „smart home”. Jak jednak powstają nowoczesne napędy, które sprawiają, że to wszystko jest możliwe? W najnowszym odcinku „Fabryki w Polsce” odwiedzamy zakład Somfy w Niepołomicach, aby prześledzić proces produkcji zaawansowanych napędów RS100 i J4S.
Na początek zaglądamy do centrum badawczo-rozwojowego, gdzie inżynierowie Somfy pracują nad udoskonaleniem silnika J4S. Każdy nowy projekt przechodzi wymagające testy w laboratorium – od prób obciążeniowych, w których silniki wykonują 10 tysięcy cykli (odpowiadających 5–7 latom pracy), przez testy odporności w kabinie solnej, aż po badania kompatybilności elektromagnetycznej w klatce Faradaya.
A jak wygląda produkcja kluczowych elementów? Stojan powstaje dzięki nawijarce, która precyzyjnie układa zwoje drutu miedzianego z prędkością aż 3000 obrotów na minutę. Potem montowane są kolejne elementy: tulejka, pakiet blach i system smarowania. Dzięki technologii „no paper”, każda część jest oznaczana w systemie 2D, co zapewnia pełną kontrolę nad produkcją. Następnie rotor jest wyposażany w ferryty i hamulec, a na kolejnej stacji łączy się go ze stojanem, plastikową osłoną i łożyskiem. Więcej pracy jest z przekładnią typu gearbox, ale to zobaczysz już na naszym filmie!
Podobne artykuły

Jak działa nowoczesna fabryka jedzenia?
kw. 02, 2025
Embraer chce zainwestować miliardy w Polsce
mar 31, 2025
Dodaj komentarz