Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Technologie

Smart home. Jak można zmniejszyć rachunki za prąd?

„Zgaś światło!” To zdanie słyszy lub wypowiada niejeden z nas. W okresie rosnących cen za energię Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na konieczność oszczędzania. Przedstawiciele firmy Tauron podpowiadają skuteczne rozwiązania.

Smart home to koncepcja, wedle której część domowych urządzeń pracuje automatycznie, bez ingerencji użytkownika. Właśnie takie rozwiązania zalecają przedstawiciele Tauronu. Dzięki smart home domownicy będą mogli zwiększyć efektywność ogrzewania czy oświetlania przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.

Elektroniczne termostaty

W jaki sposób regulujemy ciepło w naszych mieszkaniach? Najczęściej na kaloryferach znajdują się głowice termostatyczne, poprzez które można ustawić poziom ciepła w skali 1-5.

Zamiast tego przedstawiciele Tauronu zalecają skorzystanie z elektronicznych termostatów.

Już zastosowanie samych elektronicznych termostatów przy grzejnikach pozwoli na wygenerowanie oszczędności na ogrzewaniu. Zmniejszenie zużycia energii zapewnia nowoczesna technologia wykorzystująca algorytmy optymalizujące i adaptacyjne dla sterowania ogrzewaniem  wyjaśnia Rafał Soja, prezes zarządu Tauron Sprzedaż.

Dzięki elektronicznym termostatom użytkownik może dokładnie określić żądaną temperaturę. Co istotne, poprzez to rozwiązanie jesteśmy w stanie zarządzać temperaturą będąc poza domem lub zostawiając to zadanie automatowi (np. w czasie naszego snu). W ten sposób można znacznie zaoszczędzić na rachunkach za energię bez konieczności chodzenia w kurtce po domu.

Ledy i automatyzacja

Kolejne rozwiązania, które zalecają eksperci Tauronu są związane z oświetleniem domu.

–  Wymiana tradycyjnych źródeł światła na LED-y to już na starcie duże oszczędności sięgające nawet 65 procent– informuje grupa Tauron.

Rozwiązaniem, które także może zredukować wartość rachunku za energię to automatyzacja pracy źródeł światła. W tym celu można wykorzystać czujniki ruchu, które automatycznie zarządzają oświetleniem w mieszkaniu. Innym sposobem jest zastosowanie zdalnego sterowania światłem z aplikacji mobilnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *