Fabryki w Polsce

Jak produkowane są brony i chwastowniki? Odwiedziliśmy polskiego producenta

Brony i chwastowniki. To jedne z ważniejszych urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie. Służą m.in. do spulchniania i rozdrabniania roli czy niszczenia chwastów w zbożu. W tym odcinku programu „Fabryki w Polsce” dowiecie się, w jaki sposób te maszyny są wytwarzane. Odwiedziliśmy jednego z największych polskich producentów maszyn rolniczych – firmę Mandam z Gliwic.

Brony talerzowe, wały uprawowe czy kultywatory dłutowe. To produkty, które oferuje nam gliwicka fabryka. W swoim portfolio Mandam posiada także głębosze, siewniki i pługi obracalne.

Firma Mandam powstała w 1991 roku. W początkowym okresie działalności produkcja w przedsiębiorstwie skupiała się głównie na maszynach wykorzystywanych do pielęgnacji terenów zielonych (np. brony łąkowe czy paśniki).

Z biegiem czasu gliwicka firma wprowadzała do sprzedaży kolejne produkty. Z pewnością fabryka Mandamu zyskała na unijnych dotacjach. Dzięki nim wybudowano malarnię i wyposażono nową halę produkcyjną w maszyny CNC.

Obecnie – na terenie o powierzchni 2 hektarów – firma zatrudnia 130 osób, które każdego roku wytwarzają ponad 3 tys. maszyn rolniczych.

Warto zauważyć, że firma Mandam opatentowała niektóre rozwiązania. – W naszych produktach zastosowano patenty, wzory zastrzeżone i wiele rozwiązań technicznych ułatwiających obsługę maszyn. Chcąc stale się rozwijać, tworzymy maszyny oparte na własnej idei czego przykładem może być chroniona patentem Brona HYBRO – informuje przedsiębiorstwo na swojej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *