Małe reaktory atomowe. Fot. IAEA.

Małe reaktory atomowe. Fot. IAEA.

Aktualności

Małe reaktory atomowe coraz bliżej Polski? Podpisano ważne porozumienie

Czy energia atomowa okaże się ratunkiem dla polskiej energetyki? Znów wracamy do dyskusji, która jest również istotna z punktu widzenia przemysłu. Grupa PKN Orlen ogłosiła podpisanie porozumienia, które może oznaczać wdrażanie technologii SMR w Polsce.

SMR, czyli małe reaktory atomowe to jednostki energetyczne, które potrafią osiągnąć całkowitą moc do 300 MW. W przeciwieństwie do dużych elektrowni jądrowych można je postawić w krótkim czasie, gdyż reaktory są w całości dostarczane na miejsce budowy. Z technologii korzysta już kilka państw zachodnich, m.in. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

„Chodzi o cały polski przemysł”

Grupa PKN Orlen i firma Synthos podpisały porozumienie w sprawie przygotowania do wdrożenia oraz dostosowania regulacji SMR. Według umowy obie firmy podejmą się wspólnych badań oraz sprawdzenia możliwości małych reaktorów atomowych w polskich zakładach Orlenu.

Jeżeli współpraca się powiedzie, Orlen będzie chciał wykorzystać SMR do własnych potrzeb, dostarczając ciepło technologiczne, a także rozwijając projekty wodorowe. Źródła energii małych reaktorów atomowych mają być także dostępne dla podmiotów zewnętrznych.

– Wdrożenie technologii jądrowych jest niezmiernie istotne dla obu spółek. Chodzi jednak także o cały polski przemysł, który stoi przed wyzwaniami związanymi z redukcją emisji gazów cieplarnianych. Małe reaktory modułowe stanowią szansę na przeprowadzenie dekarbonizacji w sposób, który uzupełniając OZE, zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i cieplnej– twierdzi Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos.

Nowa inwestycja może oznaczać także utworzenie wielu nowoczesnych miejsc pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *