Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #70: Wytaczarka

W naszym słowniku przemysłowym zapoznajemy ze specyfiką działów zakładów produkcyjnych. Znajdziecie tu także informacje o charakterystycznych dla przemysłu procesach oraz o urządzeniach i narzędziach, które na co dzień służą pracownikom fabryk. Czy wiecie do czego wykorzystywana jest wytaczarka?

Zacznijmy od tego czym jest wytaczanie. Jak przedstawia jeden z producentów maszyn do obróbki metali: – Wytaczanie to rodzaj obróbki skrawaniem, gdzie przedmiot zamocowany do narzędzia obrabiającego wykonuje ruch posuwowy w osiach X-Y-Z. Natomiast narzędzie zamocowane jest we wrzecionie i wykonuje ruch obrotowy – informują przedstawiciele Conmatec.

Wytaczanie otworów. Fot. Wikipedia.

Wytaczanie otworów. Fot. Wikipedia.

Narzędziem, które odpowiada za proces wytaczania jest wytaczarka. To urządzenie pozwalające na obróbkę otworów o średnicy większej niż 40 mm  – co istotne – z zachowaniem dużej precyzji wymiarowej. Dzięki wytaczarce mamy możliwość wykonania takich otworów, które nie powstałyby poprzez zastosowanie zwykłej wiertarki.

Trzeba jednak dodać, że wytaczarki mogą także wykonywać inne procesy. Ten rodzaj narzędzia jest wykorzystywany m.in. do frezowania, gwintowania czy toczenia.

Wytaczarka umożliwia obróbkę np. korpusów przekładni. W jednym z odcinków „Fabryk w Polsce” przedstawiliśmy proces produkcji Centrum Obróbczego CNC w firmie Seron. W procesie powstawania urządzenia, wytaczarki odpowiadają za obróbkę powierzchni pionowych.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów wytaczarek. Producenci urządzeń oferują urządzenia wielowrzecionowe pionowe do wytyczania z góry w dół lub z dołu w górę. Znajdziemy także wytaczarki jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe z wrzecionami ułożonymi pod kątem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *