Sztuczna inteligencja. Fot. Pixabay

Sztuczna inteligencja. Fot. Pixabay

Technologie

Polscy naukowcy stworzyli lepszy translator niż Google

Wielu z nas korzysta z usług translatorów, np. Google. Dzięki nim jesteśmy w stanie szybko przetłumaczyć tekst lub słowo z nieznanego nam języka. Okazało się, że polscy młodzi naukowcy stworzyli system, który okazał się lepszy od translatorów Google czy Microsoft.

Na naszym portalu wielokrotnie podkreślaliśmy w jaki sposób automatyzacja czy sztuczna inteligencja może pomóc w fabrykach. Przyczynia się ona do m.in. przyspieszenia wielu procesów, a często także pomaga w precyzji produkcji wyrobów.

Jednak automatyzacja czy sztuczna inteligencja może mieć także pozytywne skutki nawet w takich dziedzinach, jak tłumaczenie języków obcych.

Polski system górą!

Młodzi naukowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opracowali system, który zajął pierwsze miejsce w najważniejszym na świecie konkursie z dziedziny tłumaczenia automatycznego. Wydarzenie to General MT Shared Task, które odbywało się w ramach konferencji Workshop for Machine Translation 2022

Konkurs polegał na stworzeniu jak najlepszego translatora, który byłby w stanie przetłumaczyć teksty z różnych dziedzin.

Zespół polskich naukowców z UAM w składzie Artur Nowakowski, Gabriela Pałka, Mikołaj Pokrywka i Kamil Guttmann opracował system tłumaczenia oparty tylko na danych udostępnionych przez organizatorów konkursu, w przeciwieństwie do systemów, które mogły wykorzystywać dowolne zasoby, co zazwyczaj prowadzi do uzyskania znacznie lepszej jakości tłumaczenia, jak w przypadku systemów Google czy Microsoft.

Opracowywanie nowoczesnej technologii zajęło około dwa miesiące.  – W tym czasie próbowaliśmy różnych metod opartych na sieciach neuronowych, które byłyby w stanie uzyskać jak najlepsze tłumaczenie. Do stworzenia systemu konieczny był wydajny serwer obliczeniowy, który zakupiliśmy w ramach Centrum Sztucznej Inteligencji UAM – mówi Artur Nowakowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *