Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #41: Odkuwka

Procesy produkcyjne, specyficzne urządzenia, działy fabryk czy nazwy stanowisk w przemyśle. To właśnie te zagadnienia wyjaśniamy Wam w naszym słowniku przemysłowym. Dzisiaj przedstawimy znaczenie jednego z metalowych produktów wykorzystywanych w różnorodnych branżach przemysłu.

Odkuwka to metalowy produkt, który otrzymujemy w wyniku procesu kucia. W zależności od technologii obróbki odkuwka może być matrycowa lub swobodna.

Odkuwka matrycowa powstaje w wyniku kucia matrycowego, najczęściej przy zastosowaniu młotów matrycowych, pras czy walców kuźniczych. Natomiast odkuwki swobodne powstają w wyniku kucia swodobnego (ręcznie, na młotach czy prasach)

– Proces kucia matrycowego pozwala na zachowanie wysokiej jakości odkuwek pod względem ich własności. Porównując ten proces na przykład z procesem odlewania zauważyć należy, że niewątpliwie, metoda odlewania pozwala na otrzymanie kształtu nawet bardzo złożonego, ale niestety jakość odlewów pod względem własności jest gorsza od odkuwek matrycowych. Porównując natomiast ten proces z obróbką skrawaniem (metodą pozwalającą jeszcze jakiś czas temu na otrzymanie największej czystości powierzchni oraz dokładności wymiarów), podkreślić należy, że odkuwki wykonywanie w drodze kucia matrycowego obecnie niczym tej metodzie nie ustępują – przedstawia Inostalex (producent wyrobów stalowych) na swojej stronie internetowej.

Przykłady zastosowania odkuwek to, np.  koła zębate, korpusy, armatura, wały korbowe, koła jezdne i wiele innych urządzeń. Odkuwki to także jeden z produktów, który trafia do działu mechanicznego Śląskiej Fabryki Urządzeń Górniczych Montana. Przedmiot ten jest następnie obrabiany na tokarkach i frezarkach, a produktem końcowym są wózki górnicze. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób powstają te urządzenia, to zobaczcie odcinek programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w śląskim zakładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *