Through-Hole Technology. Mniej więcej oznacza to „technologię poprzez otwór”. Choć znacznie częściej spotkamy się z terminem – montaż przewlekany. To jeden ze sposobów, który jest często wykorzystywany w branży elektronicznej. Na czym polega?
W montażu THT na płytce PCB umieszczane są poszczególne elementy elektroniczne, jak rezystory, kondensatory, tranzystory, rezystory czy diody. Wyprowadzenia tych części, tzw. nóżki są przewlekane na drugą stronę płytki przez otwory. To w pewien sposób wyjaśnia angielską nazwę tej technologii.
Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do lutowania.
Ten proces możecie zobaczyć w jednym z odcinków naszego programu. W materiale, który nagraliśmy w fabryce firmy Sonel, produkowane są m.in. mierniki do instalacji elektrycznych i fotowoltaicznych.
THT czy SMT?
Obecnie technologia THT została nieco wyparta przez montaż SMT. To z kolei metoda, w której elementy są lutowane na powierzchni płytki. W ten sposób mogą być one mniejsze, dzięki czemu zostaje zredukowana powierzchnia całego produktu. Co równie istotne, w metodzie SMT proces montażu jest powtarzalny, stąd maszyny nie mają problemu, by odtworzyć każdy ruch.
Jednak są przypadki, kiedy nadal technologia THT sprawdza się najlepiej. Dzieje się tak najczęściej, gdy producent wymaga zwiększenia wytrzymałości na wstrząsy.
Dodaj komentarz