Fabryki w Polsce

SPECJALNIE DLA WAS: Jak powstają chipsy Lay’s? [VIDEO]

Chipsy. Towarzyszą nam podczas przyjęć, imprez czy wspólnych biesiad. Aby zobaczyć, jak są powstają, odwiedziliśmy zakład produkcyjny jednej z najbardziej znanych marek chipsów – Lay’s. W Grodzisku Mazowieckim mieści się jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów firmy.

Czy chcecie się dowiedzieć, jak wygląda cięcie ziemniaków w fabryce chipsów? Na jakim oleju są smażone popularne Lay’sy? Jaka maszyna odpowiada za obieranie ziemniaków? Kulisy produkcji popularnych Lay’sów zobaczycie w najnowszym odcinku programu Fabryki w Polsce”.

Historia

Herman Lay, od którego nazwiska pochodzi nazwa słynnych chipsów, rozpoczął produkcję słonych przekąsek w 1932 roku. W międzyczasie na zachodzie USA Elmer Dolin uruchamia linię wytwarzającą chrupki kukurydziane Fritos. Warto wspomnieć, że w czasie II wojny światowej spożycie chipsów wzrosło, co było spowodowane m.in racjonowaniem dostaw cukru i czekolady.

Na fali rosnącej popularności chipsów Lay i Dolin połączyli siły i tak w 1951 r. powstała firma Frito-Lay, największy producent słonych przekąsek. Czternaście lat później firma połączyła się ze spółką Pepsi-Cola,  co dało początek wielkiego koncernu o nazwie PepsiCo.

Od początku lat .90 PepsiCo jest obecne także w Polsce. Koncern posiada zakłady produkcyjne w Grodzisku Mazowieckim, Tomaszowie Mazowiecki, Michrowie oraz Żninie.

Ten sam produkt – różne nazwy

Dzisiaj Lay’s są jednymi z najbardziej popularnych marek chipsów. W 2007 r. polscy konsumenci zakupili 216 mln paczek tego przysmaku. Produkt można kupić na wszystkich, pięciu kontynentach, choć mogą się one różnić nazwą. W Wielkiej Brytanii Lay’s to Walkers, we Francji – Croxy, a w Meksyku – Sabritas.

Ponadto koncern stara się dostosować swoją produkcję do preferencji smakowych konsumentów z danego kraju. Jako przykład można podać chipsy o smaku Jesiennego Ziemniaka z Ogniska (Polska) czy smak Soli i Octu (Wielka Brytania).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *