Fabryki w Polsce

Jak słoń w składzie porcelany? Nic z tych rzeczy. Zobacz proces produkcji w fabryce „ Karolina”

Porcelana została wynaleziona w Chinach, w VII wieku. Łatwo ją poznać. Jest na tyle cienka, że przepuszcza światło. Odznacza się przy tym dużą wytrzymałością mechaniczną. Pomimo tego, że od powstania pierwszych porcelanowych przedmiotów minęło ponad 1000 lat, sposób jej produkcji niewiele się zmienił. Żeby zobaczyć jak przebiega, odwiedziliśmy Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej.

Fabryka powstała w 1860 roku, jako „Porzellanfabrik Königszelt”. Fabryka produkowała i sprzedawała towary użytkowe. Eksponowano je już w 1870 i 1881 roku na wystawach przemysłowych we Wrocławiu oraz w Świdnicy. W 1937 roku została nagrodzona złotym medalem na wystawie w Paryżu.

Po wojnie, kiedy tereny Dolnego Śląska znalazły się w granicach Polski, zakłady działały jako Państwowa Fabryka Porcelany, używając starej nazwy. W 1954 roku przyjęta została nazwa i znak firmowy „Karolina”.

Na przestrzeni lat zakłady były rozbudowywane i modernizowane. W tym czasie wymieniono niemal cały park maszynowy. Zmiany, zachodzące w gospodarce kraju na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, dotknęły również „Karolinę”. W wyniku przeprowadzonego referendum załoga wybrała koncepcję spółki pracowniczej i w takiej formie funkcjonuje do dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *