W ubiegłym roku największy w Polsce dystrybutor energii – Tauron zainwestował 2 miliardy złotych na inwestycje w infrastrukturę sieciową. Zrealizowano ok. 70 tysięcy projektów. Grupa zapewnia, że inwestycje mają wpłynąć na bezpieczeństwo w dostawach prądu. Wprowadzono także rozwiązania, które usprawniły automatyzację sieci, przez co będzie możliwość szybszego działania w sytuacjach awaryjnych i kryzysowych.
– Dystrybucja energii jest pierwszym wyborem w zakresie inwestycji. Podstawowy cel inwestycji w ten obszar to zwiększenie pewności dostaw energii elektrycznej do klientów oraz możliwość przyłączania do sieci nowych podmiotów, w tym z obszaru OZE. Z jednej strony zwiększamy więc finansowanie, z drugiej aplikujemy tam nowe rozwiązania – mówi Jarosław Broda wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.
Tauron zwraca uwagę, że w ubiegłym roku do najistotniejszych zadań należało zapewnienie rezerwowego zasilania podczas awarii czy skracanie ciągów liniowych. Firma będzie kontynuować działania w celu zwiększania efektywności sieci dystrybucyjnej, ograniczenia strat energii czy rozwijania innowacyjnych urządzeń (np. poprzez stworzenie warunków do instalowania sieci inteligentnych)
Warto zwrócić uwagę na kilka inwestycji Tauronu, związanych z infrastrukturą dystrybucyjną. Została zmodernizowana rozdzielnia (110 kV) w katowickim Brynowie czy wybudowana napowietrzna stacja elektroenergetyczna (110/15kV) w Stróży (powiat limanowski).
Warto wspomnieć o projektach, których celem było przyłączenie nowych zakładów produkcyjnych – często zlokalizowanych w ramach stref ekonomicznych. Tauron wybudował stację (110/20kV) wraz z powiązaniami liniowymi m.in. do powstającej fabryki Mercedesa w Jaworze. Obecnie trwa instalacja infrastruktury energetycznej do zakładu LG Chem ( fabryka baterii do samochodów elektrycznych) czy na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Dodaj komentarz