Śmigłowiec Black Hawk. Fot. PZL Mielec

Śmigłowiec Black Hawk. Fot. PZL Mielec

Aktualności

MON zamawia cztery Black Hawki. „To ważny sygnał dla potencjalnych klientów eksportowych”

25 stycznia br. Minister Obrony Narodowy potwierdził zapotrzebowanie na cztery śmigłowce Black Hawk. Zostaną one wyprodukowane w zakładach PZL Mielec. W komunikacie firmy zwraca się uwagę, że produkcja śmigłowców rozpocznie się natychmiast, a ich dostawa jest przewidziana do końca bieżącego roku.

Black Hawk to wielozadaniowy śmigłowiec, zaprojektowany i produkowany zgodnie z wymaganiami armii Stanów Zjednoczonych. Może być wykorzystywany do różnego typu działań – bojowych, transportowych, misji ratunkowych czy podczas zadań szturmowych jako uzbrojony helikopter.

Podpisanie umowy na dostawę śmigłowców. Fot. PZL Mielec

Podpisanie umowy na dostawę śmigłowców. Fot. PZL Mielec

-To ważna chwila i ważny dzień dla Polski i załogi PZL Mielec. Wojsko Polskie kupiło sprawdzone śmigłowce Black Hawk. Śmigłowce, które zostały sprawdzone w warunkach wojennych w Iraku, oraz w Afganistanie i należą do najnowocześniejszych na świecie – powiedział szer resortu obrony Mariusz Błaszczak. Dodał on również : -To jest pierwszy etap współpracy Wojska Polskiego z PZL Mielec.

Produkcja śmigłowców w Mielcu przyczyni się do utrzymania około 1700 miejsc pracy w zakładzie, a także będzie wpływ na zatrudnienie 5000 osób w firmach, które są podwykonawcami firmy.

-Dzięki temu, że zarówno polska policja, jak i siły specjalne wybierają S-70i Black Hawk, budowane w Polsce śmigłowce uzyskują oficjalną aprobatę polskiego rządu. Dla potencjalnych klientów eksportowych jest to ważny sygnał, który świadczy o zaufaniu do naszego sprzętu – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny zakładów PZL Mielec. -S-70i jest identyczny pod względem zdolności oraz osiągów, jak inne Black Hawki używane przez wielu polskich sojuszników w NATO. To pozwoli polskim żołnierzom na szybką integrację oraz sprawne współdziałanie z sojuszniczymi wojskami – dodał prezes Zakręcki.

PZL Mielec nie udziela dodatkowych informacji o szczegółach śmigłowców. Spółka powołuje się na klauzulę „zastrzeżone” dotyczące specjalistycznego sprzętu.

Źródło: PZL Mielec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *