Technologia BIM. Fot. Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Technologia BIM. Fot. Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Aktualności

Podsumowanie BIM4Industry 2021. Jaki będzie wpływ BIM na przemysł?

Za nami konferencja BIM4Industry 2021. To trzy dni rozmów o rewolucji przemysłowej w budownictwie oraz znaczeniu technologii BIM dla sektora przemysłowego. Co zapamiętaliśmy z tego wydarzenia?

Konferencja BIM4Industry 2021 została podzielona na różne etapy. 320 uczestników brało udział zarówno w prelekcjach i wykładach, ale także w zamkniętych spotkaniach dyskusyjnych oraz warsztatach poświęconych tematyce BIM.

Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję wysłuchać m.in. debaty „Cyfryzacja procesu budowlanego – kolejne kroki”. Eksperci dyskutowali o wpływie Przemysłu 4.0 na cyfryzację procesu inwestycyjno-budowlanego.

Doświadczenie z budowy fińskiej oczyszczalni

Tak przebiegała konferencja BIM 4 Industry 2021.

Tak przebiegała konferencja BIM 4 Industry 2021. Fot. KPT.

Szczególnie interesującym etapem konferencji był II dzień, kiedy uczestnicy mieli możliwość wybrania dwóch równoległych ścieżek „Inwestor&Wykonawca” oraz „Projektant”. Wielu z prelegentów oparło swoje wystąpienia na doświadczeniach z własnych projektów, w których korzystano z technologii BIM. Skupmy się na dwóch przykładach.

O budowie oczyszczalni Blominmäki w Finlandii opowiedziała Joanna Kozdroń z Infra Plan. Krakowskie biuro było jednym z podwykonawców realizacji projektu

Metoda BIM wspomagała budowę oczyszczalni praktycznie na każdym kroku – miała wpływ na procesy decyzyjne, planistyczne i wykonawcze. Obiekt był budowany pod ziemią (na górze znajdują się tereny rekreacyjne), stąd nowoczesna technologia odpowiadała np. za skanowanie powierzchni skał. Dzięki możliwości tworzenia wizualizacji udało się odpowiednio dopasować odległość obiektów od skał. Niewielkie błędy w tej kwestii mogły doprowadzić do znacznego zwiększenia kosztów.

Co więcej dzięki technologii BIM projektanci mieli możliwość prawidłowego oszacowania potrzebnych materiałów, jak np. ilość betonu i stali zbrojeniowej czy długość rur.

Projekt budowy fińskiej oczyszczalni został nagrodzony prestiżową nagrodą Tekla Global BIM Awards jako najlepszy projekt przemysłowy.

W jaki sposób BIM pomaga w fabrykach?

Technologia BIM to także możliwość skanowania laserowego 3D. O tym mówił Wojciech Stolarski z firmy Geotronics. Według niego metoda umożliwia szybką, bezpieczną i precyzyjną inwentaryzację obiektów przemysłowych. Dzięki skanerowi laserowemu nie trzeba wspinać się do trudnodostępnych czy niebezpiecznych miejsc w zakładzie. Co więcej technologia jest w stanie odwzorować najdrobniejsze elementy zakładu (śruby, rury). Pomaga także w skali makro – dzięki skanerowi laserowemu istnieje możliwość „prześwietlenia” całego piętra, co pozwala np. na analizę połączeń sąsiednich pokoi.

Metoda BIM może także spełniać ważną rolę przy modyfikacji linii produkcyjnych.

Tak przebiegała konferencja BIM 4 Industry 2021.

Tak przebiegała konferencja BIM 4 Industry 2021. Fot. KPT.

– Dzięki szczegółowemu zinwentaryzowaniu obiektu mamy bardzo dokładną informację na temat kształtu linii produkcyjnej. Przez to jest nam łatwiej tworzyć modyfikacje rozbudowy. Często zdarza się tak, że przenosimy linię z punktu a do b i musimy mieć pewność, że obiekt będzie pasował do miejsca produkcji – mówił Wojciech Stolarski.

Podał też inny przykład: – Technologia BIM pomaga również, gdy do obiektu wstawiamy nową maszynę i inne elementy. Musimy mieść pewność, że urządzenia zostaną dobrze dopasowane, czasem kilka centymetrów różnicy może oznaczać kosztowne poprawki. Zdarzają się też sytuacje, w której maszyna nie ma pełnego zakresu ruchu przez co może nie być w pełni wydajna – mówił przedstawiciel Geotronics podczas BIM4Industry.

Wymiana doświadczeń

Podczas BIM4Industry 2021  eksperci różnych podmiotów związanych z technologią BIM mieli możliwość wymiany poglądów.  W czasie zamkniętych dyskusji (II i III dzień konfenrencji) dyskutowali m.in. o aspektach prawnych, know-how czy o realiach rynkowych.

– Otrzymujemy liczne głosy od uczestników, że możliwość wymiany doświadczeń, wysłuchania perspektywy drugiej strony np. projektanta lub odwrotnie – inwestora, było dla nich bardzo cenne. I to jest najważniejsze. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się na żywo – mówi Katarzyna Orlińska-Dejer, założycielka BIM Klaster i współorganizatorka konferencji.

Organizatorem BIM4Industry 2021 był BIM Klaster – Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie oraz hub4industry, czyli centrum Krakowskiego Parku Technologicznego. „Fabryki w Polsce” objęły patronat medialny nad konferencją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *