Technologie

Fabryka przyszłości. Omron otworzył w Tychach laboratorium innowacji

Spersonalizowane produkty, dopasowane do życzeń konkretnych odbiorców. Do tego wyprodukowane w jak najkrótszym czasie. W takim kierunku zmierza rynek, a za tym trendem podążać musi też przemysł. Żeby dotrzymać kroku zmianom potrzebne są odpowiednie rozwiązania z zakresu automatyzacji produkcji. W Tychach powstało miejsce, w którym można przetestować tego typu rozwiązania – Laboratorium Omron Innovation Lab.

Nowoczesne laboratorium ma być impulsem dla przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu do testowania, a następnie wprowadzania nowoczesnych technologii i aplikacji w swojej produkcji. Omron chce podpowiedzieć, w jaki sposób producenci przemysłu farmaceutycznego, motoryzacyjnego czy spożywczego ( i wielu innych) będą mogli optymalizować produkcję i wdrażać innowacje. Dzięki inwestycji Omron, inżynierowie, programiści, automatycy przetestują funkcjonalność i rozważą korzyści automatyzacji i robotyzacji. Co istotne, zrobią to w laboratorium, które będzie symulacją środowiska prawdziwej fabryki.

Kierownictwo Omronu zdaje sobie sprawę, że inwestycja w nowoczesne technologie wymaga zdecydowanych nakładów finansowych i szczegółowej analizy innowacyjnych rozwiązań.- Klienci mogą i powinni mieć możliwość prowadzenia testów i weryfikacji na ile zrobotyzowane systemy produkcyjne są w stanie odpowiedzieć na ich specyficzne wyzwania. Z pomocą Innovation Lab pragniemy uzupełnić lukę między teorią i praktyką, czyniąc interakcję różnych rozwiązań automatyki przemysłowej bardziej namacalną i lepiej zrozumiałą. Dzięki starannie dobranym rozwiązaniom sprzętowym i programowym, różnego rodzaju robotom, elastycznym podajnikom, w które wyposażyliśmy Innovation Lab, uzyskaliśmy niespotykane dotąd możliwości opracowywania innowacyjnych rozwiązań dla Przemysłu 4.0 – powiedział dyrektor Omronu w Europie Środkowo-Wschodniej dr Klaus Kluger.

Cele zrobotyzowane

Testowanie inteligentnej produkcji będzie odbywać się w tzw. celach zrobotyzowanych. Pierwsza z nich została wyposażona w elastyczny system montażowy AnyFeeder, składający się z robota SCARA, systemu wizyjnego i podajnika wibracyjnego, zintegrowanych za pomocą dedykowanego oprogramowania narzędziowego. W drugiej celi użytkownik będzie mógł przetestow współpracę dwóch robotów, w tym przypadku typu delta i SCARA, w ramach rozwiązania PackXpert. Trzecie stanowisko zostało przygotowane z wykorzystaniem robota 6 osiowego współpracującego z systemem wizyjnym realizującym całkowicie zautomatyzowane zadanie kontroli jakości.

Działania w celach produkcyjnych mają przystosować maszyny do różnego typów produktów. Omron proponuje koncepcję tzw. fabryki jutra, w której kładzie się nacisk na jak największą elastyczność. Zrobotyzowane cele produkcyjne oraz flota robotów mobilnych mają uświadomić przedstawicielom branży przemysłowej, w jaki sposób środowisko produkcyjne może być zwinnie adaptowane do dynamicznie zmieniających się potrzeb współczesnych rynków.

Nie tylko maszyny

Warto dodać, że tyski obiekt będzie spełniać również inną rolę.  Sama symulacja pracy cel zrobotyzowanych i ich interakcji to zdecydowanie za mało. Laboratorium w Tychach posiada również środki niezbędne do transferu wiedzy podczas seminariów, warsztatów i praktycznych szkoleń, jak również zapewnia specjalistyczne wsparcie techniczne dla najbardziej zaawansowanych rozwiązań technicznych – mówi Maciej Kuczyński z firmy Omron.

Nowy obiekt ma także umożliwić nawiązywanie kontaktów pomiędzy kadrą inżynierską oraz menadżerską z poszczególnych firm przemysłowych.

Omron

Firma Omron jest wiodącym producentem oraz ekspertem w dziedzinie zaawansowanych technologicznie aplikacji automatyki przemysłowej, podzespołów elektronicznych oraz sprzętu medycznego.  Ambicją firmy jest wspieranie rozwoju technicznego i gospodarczego regionu poprzez transfer wiedzy oraz ułatwianie dostępu do zaawansowanych rozwiązań robotyki i sterowania przemysłowego dla lokalnych fabryk i producentów maszyn. Otwarcie Innovation Lab jest wyrazem tego dążenia. W praktyce oznacza to wsparcie lokalnych firm, osadzonych w lokalnych społecznościach, aby mogły szybciej się rozwijać, wchodzić na nowe rynki, a w konsekwencji przysparzać korzyści dla pracowników i ich rodzin – powiedział Klaus Kluger.

Inwestycja w Tychach to ósme miejsce w Europie, gdzie Omron prowadzi swoją działalność. Łączne nakłady na rozwój siatki laboratoriów przekroczyły już sześć milionów euro. Jakie będą kolejne inwestycje japońskiego koncernu? – Nowości jakimi zaskoczymy w roku 2019 to m.in. zintegrowane oprogramowanie narzędziowe, które pozwoli zaprogramować od A do Z całą zautomatyzowaną linię produkcyjną, włączając w to układy sterowania, napędy elektryczne, systemy bezpieczeństwa, systemy widzenia maszynowego oraz roboty właśnie. Inną spektakularna nowością będzie pierwszy na świecie sterownik z mechanizmami sztucznej inteligencji, pozwalającymi na wykrywanie najdrobniejszych anomalii w pracy maszyny zanim te doprowadzą do długotrwałych i kosztownych przestojów – mówi Maciej Kuczyński.

Laboratorium w Tychach zostało otwarte 18 października 2018 roku. Funkcjonuje w ramach Podstrefy Tyskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *