Fabryki w Polsce

Gaz i ropa naftowa to niezbędne surowce we współczesnym świecie. Czy wiecie jak są wydobywane? [VIDEO]

Z jakiej głębokości eksploatowane są gaz i ropa? Do czego w produkcji gazu służy amina? Na czym polega proces Clausa? Zobaczcie odcinek programu „Fabryki w Polsce” z największej kopalni ropy i gazu w Polsce.

KRNiGZ Lubiatów, czyli Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie (woj. lubuskie). To tutaj na początku XXI wieku odkryto ogromne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Zasoby złoża kopalni to ok. 7,25 mln ton ropy naftowej i 7,3 mld m3  gazu ziemnego.

Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie. Fot. PGNiG

Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie. Fot. PGNiG

Kopalnia rozpoczęła działalność w 2013 roku. W Lubiatowie wydobywane są – oprócz ropy i gazu – siarka, kondensat węglowodorowy oraz gaz płynny propan-butan. To właśnie ostatnia z substancji musi być odpowiednio nadzorowana ze względu wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Dlatego w KRNiGZ Lubiatów funkcjonują automatyczne systemy, które zapewniają bezpieczeństwo pracownikom kopalni.

Zakład w Lubiatowie należy do spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA – lidera na rynku gazu ziemnego w Polsce. Pracownicy PGNIG odpowiadają za procesy poszukiwania, wydobycia, magazynowania oraz sprzedaż paliw gazowych i płynnych. Jako lider w branży, PGNIG jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo energetyczne Polski. Spółka odpowiada za m.in. dywersyfikacje dostaw oraz import źródeł zewnętrznych. O ważnych wiadomościach związanych z PGNIG pisaliśmy na łamach portalu fabrykiwpolsce.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *