Aktualności

Eldorado na Podkarpaciu? Przyszłość gazu w południowo-wschodniej Polsce

Według szacunków PGNIG o 28% ma wzrosnąć wydobycie gazu w ciągu najbliższych 5 lat – do 1,75 mld m3 rocznie. Podczas konferencji „Nowy rozdział w poszukiwaniach i wydobyciu gazu ziemnego na Podkarpaciupremier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że nowe odkrycia mogą przyczynić się do poszerzenia suwerenności energetycznej Polski.

W ciągu ostatnich dwóch lat dokonano serii odkryć nowych złóż gazu. Na 40 dokonanych odwiertów – 32 otwory okazały się trafne, co daje wysoką skuteczność – 80%. Odwierty zostały zrealizowane m.in. w gminach Kańczuga, Krasne, Kuryłówka i Żyraków.

Jednak na szczególną uwagę zasługują odkrycia w Kramarzówce (okolice Przemyśla), gdzie gaz – zlokalizowany w warstwach skalnych – nie był do tej pory komercyjnie eksploatowany. Według szacunków PGNIG w Kramarzówce może znajdować się 12 mld m3 złóż surowca. Warto dodać, że podczas odwiertów wykorzystano innowacyjny sprzęt, m.in. wiertnię Bentec 2000 HP, którą można wiercić otwory o głębokości 7000 m, bez konieczności montażu i demontażu urządzenia.

PGNiG opracowało nową koncepcję poszukiwań i wydobycia gazu w 2016 r. W ramach jej realizacji spółka wykonała na Podkarpaciu nowe badania, w tym największe w Europie trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne Przemyśl–Kramarzówka–Rybotycze-Fredropol o powierzchni prawie 1300 km2. PGNiG szacuje, że na obszarze zdjęcia znajduje się ok. 50 mld mgazu. Koncepcja przewiduje również intensyfikację prac wiertniczych. W latach 2016-2022 PGNiG zaplanowało na Podkarpaciu ok. 120 odwiertów poszukiwawczych.” – możemy przeczytać w komunikacie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

fot. PGNIG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *