Aktualności

Innowacyjna fabryka z czystą parafiną stanie w Czechowicach-Dziedzicach

Kiedy kilka lat temu wstrzymywano w Rafinerii Czechowice przerób ropy nikt nie przypuszczał, że kilka lat później rozpocznie się tutaj budowa  unikalnej instalacji chemicznej. Firma Polwax wiąże ogromne nadzieje z utworzeniem fabryki w nowym miejscu.

Polwax zajmuje się produkcją parafiny i wosku. Ten rynek wydaje się być dość konkurencyjny, dlatego, firma z Jasła zdecydowała się na innowacyjną inwestycję w Czechowicach. Nowa fabryka ma wytwarzać bardzo czyste produkty, które będą wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.

W zakładzie produkowane będą 3 rodzaje wsadu – gacze parafinowe lekkie, średnie i ciężkie. Pierwszy z produktów znajdzie swoje zastosowanie w przemyśle świecowym lub drzewnym. Gacze średnie zostaną wykorzystane przy produkcji opon i gum. Natomiast te najcięższe – jako opakowania i komponenty środków ochrony antykorozyjnej lub cerezyny w przemyśle ogrodniczym.

Nowy zakład ma być unikalny. – Będzie to druga w Europie (na zachód od Bugu) instalacja odolejania rozpuszczalnikowego. Wprawdzie proces odolejania znany jest od wielu lat, ale wprowadzone rozwiązania techniczne i poziom zautomatyzowania plasują budowaną instalację w gronie najnowocześniejszych – mówi Jacek Budzowski dyrektor handlowy firmy Polwax.

Warto także dodać, że władze firmy rozważały różne lokalizacje nowoczesnej fabryki. – Za Czechowicami przemówiło lepsze położenie logistyczne: bliskość autostrad A1 i A4 oraz korytarza kolejowego E65. Ponadto w tym miejscu mamy korzystniejszą strukturę zbiorników magazynowych: więcej mniejszych zbiorników, co umożliwi nam jednoczesne oferowanie wszystkich produktów odolejania, pewne instalacje towarzyszące, które będą wykorzystywały produkty uboczne, dobre zaplecze laboratoryjne – mówi dla portalu FabrykiwPolsce.pl dyrektor handlowy Polwaxu i dodaje: – Istotnym argumentem był także fakt, iż taka instalacja już w Czechowicach-Dziedzicach istniała – a więc pozostał tu know-how, który ułatwi rozruch nowej instalacji.

Nowy zakład ma produkować ok. 30 tysięcy ton parafiny i wosku. Fabryka będzie pracować w ruchu czterobrygadowym – zatrudnienie w niej znajdzie ok. 40 pracowników.

Główne elementy funkcjonowania zakładu to specjalne filtry, kolumny wyparkowe i wymienniki skrobakowe.

Wartość inwestycji będzie oscylować wokół 160 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *