Fabryki w PolsceUncategorized

Jak działa nowoczesna fabryka jedzenia? 

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda produkcja żywności na masową skalę? W nowym odcinku „Fabryki w Polsce” zaglądamy do jednego z najnowocześniejszych zakładów spożywczych w Europie – fabryki Unilever w Poznaniu. To miejsce, które każdego miesiąca dostarcza 10 tysięcy ton produktów trafiających na stoły konsumentów w całej Europie. Znajdziemy tu 25 zautomatyzowanych linii produkcyjnych, a kluczową rolę odgrywa sztuczna inteligencja i precyzyjna kontrola jakości. 

W odcinku przyjrzymy się zarówno produkcji suchej, jak i mokrej. W sekcji suchej odkrywamy tajniki powstawania Ramen noodle – od formowania i gotowania cieniutkich nitek makaronu, przez jego smażenie, aż po precyzyjne pakowanie, które odbywa się z imponującą prędkością 260 sztuk na minutę. Z kolei w kuchni mokrej zajrzymy do potężnych półtoratonowych kotłów, gdzie gotują się aromatyczne zupy jarzynowe. Tam precyzyjnie odmierzane składniki, takie jak warzywa, przyprawy i kremowe emulsje, tworzą produkty o powtarzalnym smaku i jakości. 

Nie zabraknie też wizyty w laboratorium sensorycznym, gdzie każda partia produktów przechodzi szczegółowe testy smaku, barwy i konsystencji. To tutaj zaawansowane systemy AI analizują dane i dbają o to, aby produkt, który trafi na sklepowe półki, zawsze był identyczny.

Wisienką na torcie jest produkcja sosów, gdzie sztuczna inteligencja autonomicznie dostosowuje parametry w czasie rzeczywistym. Dzięki niej linie produkcyjne działają jeszcze sprawniej, a optymalizacja procesów, takich jak redukcja zużycia wody, pozwala rocznie zaoszczędzić równowartość dwóch basenów olimpijskich! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *