AktualnościFabryki w Polsce

Jak powstają odlewy żeliwne?

Zapraszamy na najnowszy odcinek na kanale YouTube „Fabryki w Polsce”, w którym przybliżamy proces powstawania odlewów żeliwnych. Żeliwo to kluczowy materiał w wielu gałęziach przemysłu, ceniony za wytrzymałość i łatwość odlewania. W odcinku zabieramy was do Koneckich Zakładów Odlewniczych, działających nieprzerwanie od 130 lat, gdzie byliśmy świadkami tworzenia kształtek, włazów, rur i innych wyrobów z żeliwa.

Podczas wizyty zaczniemy od sterowni pieców, gdzie nowoczesne systemy komputerowe kontrolują załadunek surowców. W zakładzie pracują dwa piece szybowe, zwane żeliwiakami, o wydajności 8 ton na godzinę i temperaturze topnienia przekraczającej 1500 stopni Celsjusza. Proces topienia jest zautomatyzowany, a wytopione żeliwo trafia do kadzi i jest dystrybuowane do linii odlewniczych.

KZO dysponuje trzema automatycznymi liniami formierskimi, które umożliwiają produkcję odlewów o wadze od 0,5 do 150 kg. Każda linia wykorzystuje sprawdzone techniki formowania. Na koniec odlewy są śrutowane, malowane i pakowane.

Nie przegap tego odcinka, by zobaczyć, jak zaawansowane technologie wspierają tradycyjne metody odlewania, zapewniając produkty najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *