Fabryki w Polsce

Jak powstaje ser dojrzewający? Odsłaniamy kulisy produkcji!

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu to przedsiębiorstwo z ponad 110-letnią tradycją. Dzisiaj w 3 zakładach OSM funkcjonują nowoczesne technologie, które łącznie wytwarzają 250 różnorodnych produktów mleczarskich. Polska spółdzielnia eksportuje swoje towary do 50 krajów świata – w tym do Chin, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Początki spółdzielni są związane z działalnością Władysława Grabskiego. Późniejszy premier i twórca reformy walutowej zainicjował w 1906 roku utworzenie spółdzielni mleczarskiej na ziemi łowickiej. Rozwój produkcji w Łowiczu nastąpił w latach 20-tych XX wieku, kiedy to w tym regionie powstało 14 nowych spółdzielni.

Po zakończeniu II wojny fabryka została znacjonalizowana. Warto jednak wspomnieć, że w 1971 roku utworzono tu nowy zakład serowarski, który był wstanie przerobić 120 tys. litrów w ciągu 24 godzin.

Jednak najbardziej dynamiczny rozwój łowickiego przedsiębiorstwa to lada 90-te ubiegłego wieku. Wtedy powstała tu linia produkcyjna wyrobów UHT w kartonikach czy wyrobów jednoporcjowych. Niedługo później uruchomiono działalność laboratorium (które pokazujemy w programie), serowni oraz proszkowni serwatki. Dzisiaj, oprócz wspomnianych linii produkcyjnych funkcjonują tu technologie do produkcji serów dojrzewających, masła, wyrobów w butelkach PET czy do produkcji wyrobów proszkowych.

OSM Łowicz posiada 3 zakłady (Łowicz, Kutno i Toruń) – każde o innej specjalizacji. Spółdzielnia tworzy konsorcjum mleczarni razem z zakładami z Konina, Kalisza i Sosnowca.

Firma w swoim portfolio ma ok. 250 produktów. Należy do nich zaliczyć różne rodzaje mleka, śmietany, masła, serów, twarogów czy produktów fermentowanych.

Władze spółdzielni przywiązują istotną rolę do jakości dostarczanego mleka.

– OSM w Łowiczu jest własnością udziałowców. Jej misją jest dążenie do maksymalnego zadowolenia zarówno dostawców mleka jak i odbiorców oraz dostarczanie najlepszych produktów mlecznych na rynki polskie i zagraniczne. Swoją misję realizuje poprzez zharmonizowanie godnej ceny płaconej dostawcom za mleko z wysoką jakością oraz dobrą ceną swoich produktów dla odbiorców czytamy na stronie internetowej OSM Łowicz.

W łowickiej spółdzielni przywiązują dużą wagę do tradycji. Znakiem rozpoznawczym produktów OSM jest Łowiczanka w tradycyjnym stroju ludowym z tego regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *