Fabryki w Polsce

Jak produkowane są przedmioty z silikonu? Odcinek programu w Topsil Global

Trwałość, odporność na rozdzieranie i temperaturę. Czystość, estetyka oraz właściwości elektroizolacyjne. Oto kilka z powodów, dla których różnorodne branże przemysłu korzystają z silikonu. W najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce” przedstawiamy proces produkcji tego materiału.

Nasza kamera zagościła w fabryce Topsil Global. To lider na polskim rynku przetwórstwa silikonów, z ambicjami znalezienia się w czołówce europejskich firm tej branży. Obecnie produkty spółki są eksportowane do czterdziestu krajów na całym świecie.

Produkty grupy trafiają do różnorodnych gałęzi przemysłu. Z silikonu wytwarzane są wyroby dla niemowląt i matek karmiących czy produkty dla branży medycznej i farmaceutycznej. Topsil Global dostarcza także swoje wytwory dla branży AGD, automotive czy przemysłu elektrycznego. Warto zauważyć, że firma zaopatruje takie marki jak Philips czy Bosch.

W fabryce Topsil obrabiane są silikony i termoplastyczne elastomery. – Przetwarzamy je za pomocą dwóch głównych technologii: wtrysku i wytłaczania. Do prób, testów i prototypów nadal stosujemy też czasem tradycyjną technologię formowania tłocznego na prasach wulkanizacyjnych. Jednocześnie eksperymentujemy z najnowszą technologią druku 3D, która w niedalekiej przyszłości może zrewolucjonizować przemysł przetwórczy – informuje firma na swojej stronie internetowej.

Pracownicy polskiego producenta realizują takie procesy jak: wtrysk materiałów termoplastycznych, wtrysk 2K LSR+TP, koekstruzja silikonu, wytłaczanie materiałów termoplastycznych, formowanie tłoczne za pomocą pras wulkanizacyjnych czy wytwarzanie mieszanek silikonowych HTV.

Warto zauwżyć, że od 2009 r. w fabryce Topsil wytwarzane są narzędzia, które wykorzystuje się przy produkcji silikonu i form wtryskowych. Co znajdziemy w parku maszynowym Topsil? Są tu m.in. elektrodrążarki drutowe i wgłębne, tokarki CNC, szlifierki oraz 5-osiowe centrum obróbcze CNC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *