zamknięcie Lear Corporation

fot. Jose Luis Gonzalez / FORUM/Reuters

AktualnościFabryki w PolscePraca w fabrykach

Lear Corporation przenosi produkcję z Polski do Tunezji

Lear Corporation, amerykański gigant zajmujący się produkcją siedzeń i komponentów elektronicznych, ogłosił zamknięcie swojego zakładu w Pikutkowie (woj. kujawsko-pomorskie, powiat włocławski) i przeniesienie produkcji do Tunezji. Decyzja ta oznacza zwolnienie 960 pracowników, co stanowi około 87 proc. załogi zakładu.

Zakład w Pikutkowie rozpoczął działalność zaledwie dwa lata temu, zatrudniając ponad tysiąc osób. Produkowano tam maty grzewcze, które teraz będą wytwarzane w Tunezji. Firma zobowiązała się do zapewnienia pracownikom wsparcia podczas procesu redukcji zatrudnienia.

Lear Corporation jest obecny na polskim rynku od 22 lat, posiada osiem zakładów w Polsce (m.in. w Tychach, Legnicy czy Mielcu), zatrudniając łącznie 11 tysięcy pracowników. Na całym świecie firma ma oddziały w 39 krajach, gdzie zatrudnia około 165 tysięcy osób. Zamknięcie zakładu w Pikutkowie jest wynikiem dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych, jak twierdzi przedstawiciel firmy.

Nie tylko Lear Corporation

Przeniesienie produkcji do Tunezji nie jest odosobnionym przypadkiem. Kilka innych firm decyduje się na wycofanie z polskiego rynku. Carrier Global Corporation planuje zamknięcie zakładu w Gnieźnie, gdzie aktualnie prowadzone są dialogi z pracownikami. ABB w Aleksandrowie Łódzkim, Infosys w Poznaniu, Schwarte Group w Olsztynie oraz TE Connectivity w Nowej Wsi Lęborskiej również rozważają likwidację swoich placówek.

źródło publikacji: rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *