Aktualności

Ludzie listy piszą… a poczta zwiększa wydajność. Nowa sortownia uruchomiona w Zabrzu

Wciąż rośnie liczba wysyłanych paczek i listów – w ubiegłym roku, Poczta Polska dostarczyła ok. 120 milionów listów i paczek. Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie sortowanie przesyłek to ważny element  działalności spółki. Aby usprawnić ten proces, Poczta Polska uruchomiła w Zabrzu nowoczesną maszynę paczkową.

Nowe urządzenie będzie w stanie posortować 12.800 sztuk paczek na godzinę oraz 2 mln listów w ciągu miesiąca. Warto jednak dodać, że sorter ma możliwość zwiększenia swojej wydajności o kolejne wolumeny – nawet do 2,5 mln przesyłek miesięcznie. Może okazać się to bardzo potrzebne w czasie dużej intensywności pracy poczty np. w okresie świątecznym.

Jak pracuje nowoczesny sorter? – „Maszyna będzie wyposażona w 134 ześlizgi proste oraz 24 pionowe. Na ześlizgach prostych będzie się odbywało rozdzielanie przesyłek do poziomu placówek oddawczych i rejonów doręczeń paczkowych. Umaszynowienie ograniczy czynności wykonywane ręcznie tj. skanowanie przesyłek w czasie wyjęcia z kontenera oraz drogi przejścia pracowników w czasie wydzielania przesyłek. Sortownica przemieszczając automatycznie przesyłki odczyta adresy i skieruje paczki na odpowiedni ześlizg (kierunek) wykorzystując do tego m.in. automatyczne skanery.” – czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Inwestycja – warta 50 mln zł – ma na celu usprawnienie i przyspieszenie procesu zarządzania przesyłkami. Będzie ono dostosowane do systemu D+1, w ramach którego klient poczty może otrzymać przesyłkę już następnego dnia po nadaniu. Jednakże, nowoczesny sorter ma także ułatwić czynności pracownikom, którzy od tej pory, nie będą musieli nosić przesyłek, lecz umieszczą je na podajniku urządzenia.

Uruchomienie bardziej wydajnego sortera może być także związane z chęcią większego otwarcia się na rynek e-commerce, dedykowanej głównie klientom biznesowym. Z danych Poczty Polskiej wynika, że w sierpniu 2018 roku został odnotowany wzrost wolumenu usług kurierskich o 26%. – Dostosowujemy infrastrukturę Poczty Polskiej do zmieniającego się rynku pocztowego i kurierskiego. – mówi Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej. –  Nowoczesny sorter wpisuje się w nową strategię Poczty, której jednym z filarów jest rozwój usług paczkowo-kurierskich. Realizujemy plany rozwojowe, wymagające nakładów inwestycyjnych na średniorocznym poziomie blisko 400 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *