Aktualności

PKP Intercity zainwestuje 19 mld zł w nowoczesne pociągi

Kilka tygodni temu spółka PKP Intercity obchodziła dwudzieste urodziny. Przez ten czas wiele się zmieniło na polskich torach, co dostrzegają także pasażerowie. Jednak rewolucyjne zmiany dopiero nastąpią. Przewoźnik zamierza rozpocząć wielomiliardowy plan inwestycyjny.

Pociągi grupy PKP Intercity rozpoczęły podróż 1 września 2021 r. Od tego czasu z usług spółki skorzystało 550 mln klientów. Przez dwadzieścia lat zmieniło się nastawienie Polaków do PKP IC. Jeżeli w 2013 roku z usług przewoźnika zadowolonych było jedynie 33% podróżników, to obecny wskaźnik wynosi 75%.

Zapewne jedną z przyczyn systematycznej poprawy oceny PKP IC są liczne inwestycje. Od 2001 roku władze spółki wydały na zakup i modernizację taboru 8 mld zł. Jednak w najbliższych latach na inwestycje zostanie przeznaczone kilkakrotnie więcej funduszy.

Różnorodne wagony

Tak mają wyglądać nowoczesne pociągi PKP Intercity. Fot. https://www.facebook.com/PKP.Intercity

Tak mają wyglądać nowoczesne pociągi PKP Intercity. Fot. https://www.facebook.com/PKP.Intercity

W ramach planu inwestycyjnego, PKP IC zamierza zakupić m.in. wagony, nowoczesne lokomotywy oraz elektryczne zespoły trakcyjne. Zakupione zostaną także pociągi typu push-pull, składające się z lokomotywy i wagonów, gdzie w razie potrzeby ostatni wagon może pełnić funkcję wagonu sterowniczego.

Nowoczesne pociągu będą w stanie rozpędzić się do prędkości 200 km/h. Mają one obsługiwać połączenia międzyaglomeracyjne, np. Warszawa-Łódź czy Kraków-Katowice.

Plan inwestycyjny zakłada zakup zróżnicowanych wagonów. W tym celu PKP IC przeprowadzi badania oczekiwań pasażerów. Przewoźnik planuje zakup m.in. wagonów z przewozem dla rowerów czy takich, które umożliwią komfortowe podróżowanie w nocy.

Wykonawcy planu inwestycyjnego PKP Intercity mogą składać oferty w ostatnim kwartale 2021 r. Rozstrzygnięcie postępowania jest planowane na początku przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *