Fabryka Umicore w Hoboken, w Belgii

Fabryka Umicore w Hoboken, w Belgii

Aktualności

Polska centrum elektromobilności? Potężna inwestycja Umicore w Nysie

–  Jestem przekonany, że raz na zawsze skończyło się bezrobocie w Nysie – mówił na konferencji prasowej burmistrz miasta Kordian Kolbiarz. Nowa fabryka powstanie w 2020 roku i będzie pierwszym tego typu obiektem w Europie i trzecim na świecie.

Firma Umicore podjęła decyzję o zainwestowaniu 1,38 mld zł w budowę nowoczesnej fabryki, w której produkowane będą katody do akumulatorów litowo – jonowych. Mają być one wykorzystywane głównie w branży motoryzacyjnej, m.in przy produkcji pojazdów elektrycznych.

Nowy zakład ma zatrudnić około 400 pracowników, chociaż prawdopodobnie liczba ta będzie się systematycznie zwiększać. Kierownictwo belgijskiej spółki zakłada także utworzenie przy zakładzie produkcyjnym ośrodka badawczo-rozwojowego. Umicore nie ukrywa również, że zamierza podjąć współpracę z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi.

Obecny na konferencji, prezes koncernu Umicore Marc Grynberg zwracał uwagę, że firma rozważała różne lokalizacje utworzenia produkcji m.in. w Korei Południowej. O wyborze Polski miał przesądzić dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej, a także otwartość władz na inwestycje ekologicznych technologii. -Polska jest przyjazna i otwarta na inwestycje w nowe technologie, także te ukierunkowane na produkcję tzw. zielonej energii – mówił Grynberg.

Swojego zadowolenia z podpisania umowy z Umicore nie ukrywała również Minister Przedsiębiorczości i Technologii. – Ta fabryka będzie wyjątkowa. To na czym szczególnie zależało inwestorowi to możliwość uzyskania zielonego certyfikatu – aby na każdej katodzie tu wyprodukowanej można było umieścić adnotację, że jest ona wyprodukowana w sposób przyjazny dla środowiska. Chcemy jednoznacznie pokazać, że jesteśmy zainteresowani i przygotowani, aby zaawansowana technologia w Polsce miała zielony znak jakości – mówiła minister polskiego rządu. Emilewicz również zauważyła: – Umicore to kolejna firma, która wybrała Polskę na miejsce, w którym chce rozwijać swoje zaawansowane technologie. Na takich inwestycjach szczególnie nam zależy.

Umicore jest światowym liderem w branży technologii i recyklingu materiałów. Od 1996 roku firma jest obecna w Polsce, zajmując się produkcją blach cynkowo – tytanowych. W 2016 r. zakład otworzył fabrykę w Nowej Rudzie, w której wytwarzane są katalizatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *