Słownik przemysłowy

Rozpoczynamy tworzenie słownika przemysłowego. Zobacz pierwsze hasło

Procesy produkcyjne, specyficzne urządzenia, działy fabryk czy nazwy stanowisk w przemyśle . To właśnie te zagadnienia chcemy wyjaśnić Wam w naszym słowniku. Słowniku przemysłowym. Zaczniemy nietypowo, bo od hasła na literę „Ś”… jak śrutowanie.

Śrutowanie to jeden z elementów szerokiego procesu obróbki metali. Polega ono na oczyszczaniu, polerowaniu, odkamienianiu i usuwaniu ostrych krawędzi z powierzchni np. stali. Odbywa się to za pomocą zastosowania materiałów ściernych (kulek szklanych czy żwirku stalowego), które wyrzucane są na powierzchnię obrabianego produktu z bardzo dużą prędkością.

Dzięki temu procesowi z metalu usuwana jest niepożądana rdza, farba czy lakier. Produkt staje się bardziej czysty i gładki, przez co może dalej przechodzić proces obróbki np. trafić malowania lub lakierowania.

Śrutowanie jest częstym procesem stosowanym w przemyśle konstrukcyjnym, samolotowym, samochodowym, odlewniczym, kolejowym i wielu innych. Fragment śrutowania pokazaliśmy w naszym programie „Fabryki w Polsce” w czasie produkcji optymalizerek w firmie Metal-technika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *