Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #20: Disolwer

W naszym słowniku przemysłowym zaznajomiliśmy Was z kilkoma urządzeniami, które mają zastosowanie w różnych branżach przemysłu. Wiecie już na przykład, że śrutownik to maszyna, której rolą jest rozdrabnianie zboża na tzw. śrutę, a hydropulper odpowiada za rozwłóknianie masy celulozowej. Dzisiaj czas na urządzenie, które spełnia ważną rolę m.in. przy produkcji farb, lakierów czy artykułach chemii budowlanej.

Disolwer – bo o nim mowa – to urządzenie wykorzystywane do dyspergowania, mieszania i rozpuszczania cząstek stałych w cieczach. W zależności od wymagań producenta z danej branży, poszczególne disolwery są przeznaczone do mieszania wsadów o odpowiedniej objętości czy też są dostosowane do odpowiedniej lepkości produktu. Można również dobrać disolwer np. w zależności od wrażliwości wsadu na temperaturę.

Przykładowe wykorzystanie tego urządzenia zobaczycie w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce”. Na nagraniu przedstawiliśmy cały proces produkcji powłok dachowych w firmie Proof-Tech. W disolwerze dokładnie mieszane są składniki warstwy nawierzchniowej, czyli: dyspersja polimerowa, wypełniacze, pigmenty oraz substancje pomocnicze. Po sprawdzeniu konsystencji do mieszaniny dodawany jest zagęstnik.

Z disolwera korzystają także inni producenci chemii budowlanej – maszyna może być używana np. przy wytwarzaniu lakierów, klejów, silikonów czy tynków akrylowych. Urządzenie ma także zastosowanie przy produkcji w innych branżach, jak przemysł spożywczy (pasty, sosy itp.) czy przemysł chemiczny (kremy, szampony, środki czystości).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *