AktualnościSłownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #52: Klej poliamidowy

Klejenie części czy materiałów to ważna czynność w różnych sektorach przemysłu. Jednak dopasowanie odpowiedniego kleju do naszego zadania może okazać się skomplikowanym wyborem…

Wyróżniamy kilka rodzajów klejów na gorąco. Najbardziej popularnym jest ten określany „uniwersalnym” (EVA), który składa się głównie z polimeru octanu etylowinylu. Najczęściej używa się go do klejenia tworzyw sztucznych, ceramiki, kartonu czy tekstyliów. Klej topi się w temperaturze 180-220 stopni Celsjusza.

Warto również wspomnieć o kleju przemysłowym (PO) produkowanym na bazie poliolefinu. Jak nazwa wskazuje, ten rodzaj kleju jest często używany przez pracowników fabryk – klej ma większą wydajność niż EVA. Najczęściej jest wykorzystywany do sklejania tworzyw PCV, PE, PP. Chętnie z niego korzystają także producenci opakowań czy elementów z betonu.

Skupmy się na kolejnym typie kleju na gorąco – poliamidowym (PA). Substancja powstająca na bazie poliamidów ze względu na swoje właściwości może pełnić ważną rolę w różnych branżach przemysłu. Klej PA jest odporny na działanie niskich temperatur, a także na czyszczenie i zmywanie. Dlatego może być odpowiednim materiałem do klejenia elektroniki czy mebli.

Klej poliamidowy jest także często wykorzystywany w procesie produkcji filtrów motoryzacyjnych. O znaczeniu tej substancji opowiedzieliśmy w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w firmie Hengst, producenta filtrów samochodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *