Urbino 12 hydrogen. Fot. Solaris.

Urbino 12 hydrogen. Fot. Solaris.

Aktualności

Wodorowy autobus z Polski na ulicach Paryża. „Grupa jest dumna ze współpracy z firmą Solaris”

Urbino 12 hydrogen. To jeden z najbardziej nowoczesnych pojazdów, które posiada w swojej flocie grupa Solaris. Kilka dni temu spółka poinformowała, że autobus wodorowy będzie testowany na ulicach Paryża. Dlaczego Francuzi są zainteresowani tym pojazdem?

Urbino 12 hydrogen. Fot. Solaris.

Urbino 12 hydrogen. Fot. Solaris.

Urbino 12 to autobus bardzo zaawansowany pod względem technologicznym. Chodzi o wodór dostarczany do ogniw, który następnie przetwarza się w energię elektryczną bezpośrednio zasilającą jednostkę napędową autobusu.

Wodór jest gromadzony na dachu pojazdu w pięciu kompozytowych butlach. Do wytworzenia energii wykorzystywany jest zestaw ogniw paliwowych o mocy 70 kW.

Urbino 12 hydrogen cieszy się dużą popularnością wśród zagranicznych klientów. Tego typu Solarisy jeżdżą już m.in po ulicach Bolzano czy Kolonii. To jednak nie koniec. Wkrótce kilkadziesiąt pojazdów trafi do kolejnych miast we Włoszech, Holandii czy Niemiec.

Natomiast w Paryżu Urbino 12 będą testowane kilka tygodni przez grupę RATP (największy francuski operator miejski).

– Grupa RATP, zaangażowana w rozwój inteligentnych i zrównoważonych miast, jest dumna ze współpracy z firmą Solaris przy testowaniu autobusu wodorowego Urbino 12. Wodór jest w istocie kluczową kwestią na nadchodzące lata. Podejmując tę próbę i testując wciąż nowe źródła energii, Grupa pozostaje liderem w dziedzinie transformacji energetycznej –  powiedziała Marie-Claude Dupuis, Zastępca Dyrektora Generalnego Grupy RATP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *