Panele solarne

Panele solarne

Aktualności

W Łodzi powstanie jedyny taki zakład. Chodzi o recykling fotowoltaiki

Według analityków Research&Markets wartość rynku recyklingu zużytych komponentów w energetyce słonecznej to 50 mld dol. Polska firma 2loopTech i AGH opracowały innowacyjną technologią związaną z recyklingiem paneli PV. Spółka uruchomi nowy zakład i planuje międzynarodową ekspansję.

Dzięki technologii recyklingu opracowanej przez 2loopTech i AGH można odzyskać 100 % surowców ze zużytych paneli fotowoltaicznych. Te produkty są wykonane w większości z krzemu krystalicznego. Dlatego po przeprowadzeniu recyklingu można odzyskać cenne surowce, np. aluminium, szkło, a także srebro.

Zakład w Łodzi

W Łodzi powstał zakład firmy 2loopTech. To pierwszy i jedyny obiekt w pełni dedykowany przetwarzaniu paneli PV. W zakładzie recyklingowi będzie poddawane około 100 tys. sztuk paneli fotowoltaicznych w ciągu roku.

– W II kwartale planujemy montaż linii do recyklingu paneli i rozruch testowy. Decyzja środowiskowa pozwala nam na przerób 2000 ton paneli rocznie. Osiągnięcie pełnych mocy przerobowych planujemy na IV kwartał. Po wdrożeniu opracowywanych rozwiązań wykorzystujących w procesie technologicznym sztuczną inteligencję, chcemy wystąpić o pozwolenie na recykling 8 tysięcy ton mówi Maciej Tora, prezes zarządu 2loopTech S.A.

Polska firma planuje także ekspansję międzynarodową. W zakładzie będą także przetwarzane panele fotowoltaiczne z Czech i Niemiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *