Innowacje

„Więcej odwagi!”. Industry MeetCast #10 – Finansowanie projektów modernizacji fabryk

Pandemia koronawirusa spowodowała wiele problemów w funkcjonowaniu zakładów produkcyjnych. Niektóre fabryki musiały zawiesić swoją pracę, miały także miejsce zwolnienia części załóg. A jak Covid-19 wpłynął na inwestycje technologiczne w firmach? O tej tematyce eksperci dyskutowali w ostatnim odcinku Industry Meetcast.

W programie Andrzeja Kociołki i Adama Komarnickiego wzięła udział Beata Gumińska-Wojtczak, b. dyrektor finansowy międzynarodowych korporacji i nauczyciel akademicki. Drugim gościem był Jacek Krawiecki, dyrektor operacyjny w firmach produkcyjnych, który obecnie pomaga przy wdrażaniu technologii Przemysłu 4.0

W programie dyskutowano o różnych aspektach finansowych wdrożeń nowych technologii. Eksperci zwrócili uwagę na kontekst obecnych czasów, kiedy z jednej strony firmy powinny ograniczać wydatki inwestycyjne, ale z drugiej strony muszą pamiętać o budowaniu przewagi konkurencyjnej, która w coraz większym stopniu jest oparta na technologii.

–  Dyrektor finansowy fabryki powinien przede wszystkim dbać o przepływ gotówki. Firma dobrze prosperuje, kiedy nie ma zastoju, a pieniądze „nie leżą” na koncie. Myślę, że każdy z dyrektorów finansowych z pewnością znajdzie pieniądze na inwestycje w rozwój technologiczny firmy – powiedziała w programie Beata Gumińska-Wojtczak.

– Obecna pandemia to kryzys społeczny, a nie finansowy. Zakłady mają wydajność, mogą pracować, a ograniczone są głównie poprzez przepisy – powiedział Jacek Krawiecki – Uważam, że nie ma złego momentu na inwestycje w technologie. W okresie pandemii działy badań i rozwoju nie musiały się ograniczać, można nawet powiedzieć, że praca zdalna im pomogła, pracownicy mogli rozwijać swoje modele, w oparciu o własne miejsca pracy – dodał.

W dalszej części dyskusji eksperci rozmawiali, m.in o ROI, czyli Return On Investment. To wskaźnik rentowności stosowany w celu zmierzenia efektywności działania przedsiębiorstwa. W ostatnim odcinku Industry Meetcast mogliśmy także posłuchać o dostosowaniu modelu biznesowego przy wdrażaniu innowacyjnych technologii w dobie koronawirusa czy znaczeniu robotyzacji.

Cały odcinek możecie zobaczyć u góry strony. Fabryki w Polsce są patronem medialnym projektu Industry Meetcast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *