Działdowo to jedyne mazurskie miasto, które w okresie międzywojennym znajdowało się w polskich granicach. Jednak ten region – oprócz ciekawej historii – może poszczycić się także dobrze rozwiniętym przemysłem szklarskim. To tutaj mieści się zakład światowej firmy Heinz Glas, która produkcją szkła zajmuje się od wielu pokoleń.
Tradycje przedsiębiorstwa Heinz Glas sięgają 1622 roku, choć rodzina Heinzów wydobywaniem szkła zajmowała się już sto lat wcześniej. Dzisiaj spółka to jeden z największych na świecie producentów opakowań szklanych.
Siedziba Grupy mieści się w niemieckiej Norymberdze. W Polsce Heinz Glas jest obecna od 27 lat, kiedy to zakupiono – istniejącą od 1946 r. – hutę szkła w Działdowie.
Heinz Glas Działdowo
To właśnie produkcję w tym zakładzie pokazaliśmy w najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce”. Na nagraniu można zobaczyć wszystkie procesy zachodzące przy produkcji szklanych opakowań. Z programu dowiecie się m.in.:
– z jakich surowców wytwarzane jest szkło w mazurskiej fabryce?
– co to są „krople”?
– ile opakowań szklanych może wyprodukować zakład w Działdowie w ciągu roku?
W działdowskiej fabryce pracuje ok. 500 osób. Zajmują się oni wytwarzaniem opakowań szklanych i plastikowych, które mają następnie zastosowanie głównie w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.
– Nasi pracownicy z Działdowa i okolic mają okazję poznać cały świat. Przez to, że grupa Heinz ma udziały w Indiach jeżdżą do huty szkła w Bombaju. Nasi specjaliści są tak dobrze wykształceni, że wysyłamy ich do Indii, żeby wsparli produkcję i pokazali jak pracować – mówiła w Radiu Olsztyn Ella Gruneled, prezes Heinz Glas w Działdowie.
Przez ostatnie kilka lat, niemiecka firma sporo zainwestowała w działdowską fabrykę. Powstał tu m.in. największy w grupie piec szklarski (o wydajności 150 ton na dobę) oraz innowacyjne linie technologiczne.
Dodaj komentarz