Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #19: Kulkowanie

Jeżeli zapytamy botanika, na czym polega kulkowanie to opowie nam o zginaniu do ziemi pędów roślin. Natomiast w gwarze myśliwskiej w ten sposób określa się patroszenie ptaka za pomocą specjalnego haczyka. Kulkowanie to jednak także nazwa ważnego procesu w działalności produkcyjnej. Dlaczego?

Kulkowanie to rodzaj obróbki przedmiotu, której celem jest zwiększenie twardości powierzchni lub zmniejszenie jej chropowatości.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów procesu kulkowania. Najczęściej stosowany jest udarowo-strumieniowy. Polega to na uderzaniu żeliwnych kulek z bardzo dużą prędkością o powierzchnię obrabianego przedmiotu.

Nieco podobnym procesem jest kulkowanie udarowo-tarczowe, gdzie dany przedmiot się obraca, a obrotowa tarcza uderza kuleczkami wzdłuż jego powierzchni.

Trzeci rodzaj kulkowania nazywany jest naporowym. Chodzi o dociskanie kulki wzdłuż obracającej się powierzchni przedmiotu.

Fragment procesu kulkowania możecie zobaczyć w jednym z naszych programów, w którym przedstawiliśmy proces produkcji sprężyn samochodowych w fabryce Tevema. Z informacji inżynierów zakładowych wynika, że dzięki kulkowaniu sprężyny stają się perfekcyjnie gładkie, a ich żywotność wydłuża się o 30%. Trzeba także wspomnieć, że w wyniku kulkowania materiał jest bardziej odporny na korozję, zatarcie czy erozję.

Ten rodzaj obróbki znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, np. w branży motoryzacyjnej czy lotniczej.

Procesem podobnym do kulkowania jest śrutowanie. O jego specyfice napisaliśmy w pierwszym artykule naszego słownika przemysłowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *