Praca w fabrykach

Za co odpowiada topiarz? Praca w Hucie Szkła Orzesze [VIDEO]

Orzesze. Dwudziestotysięczne, śląskie miasto, położone na południe od Katowic. Tradycje huty szkła sięgają tu dokładnie trzystu lat, gdyż pierwsza wzmianka o takim obiekcie sięga 1719 roku. Dzisiaj w Orzeszu nadal wytapiają szkło, jednak błędem byłoby twierdzenie, że jest to obiekt historyczny. Mieści się tu jedna z najnowocześniejszych w Europie instalacja do produkcji szkła. Co o swoich obowiązkach opowiedzieli pracownicy hutnicy z Orzesza? Koniecznie zobaczcie odcinek programu „Akcja rekrutacja”.

– Nasz zakład był, jest i będzie. Jeśli ktoś myśli o stabilnym zatrudnieniu, to u nas to odnajdzie. Zakład nie zmieni lokalizacji i nie przestanie istnieć – powiedziała w programie Beata Pilch, HR Manager w Hucie Szkła Orzesze.

Rzeczywiście. Orzesze to miasto nierozerwalnie związane z hutą szkła. Dzisiejszy zakład nawiązuje do fabryki, która powstała w 1875 roku. W śląskim mieście istniało już wtedy kilka hut szkła, ale z biegiem czasu pozostałe zakłady wycofały się z rynku.

Zakład produkował szklane butelki  w okresie międzywojennym, a także po 1945r., kiedy to został znacjonalizowany. Huta szkła w Orzeszu dość dobrze prosperowała, kilka razy przeprowadzano tu modernizację. Wytwarzano butelki spożywcze, farmaceutyczne i inne szklane opakowania. Jeszcze pod koniec lat 80. pracownicy huty byli w stanie wyprodukować 200 mln sztuk butelek rocznie.

Jak często w historii tego typu przedsiębiorstw, problemy pojawiły się po 1989 roku. Huta szkła w Orzeszu nie nadążała za rozwojem technologicznym. Jako przykład można podać, że w obiekcie nie funkcjonowały urządzenia do kontroli jakości wyrobów. Huta traciła co raz więcej klientów i znalazła się na skraju bankructwa.

Nowa era

Ta historia znalazła jednak pozytywną kontynuację. W 2005 roku Grupa Pol-Am-Pack (dzisiaj Can-Pack) nabyła od syndyka masy upadłościowej upadającą hutę szkła w Orzeszu. Nowy właściciel przeprowadził gruntowną restrukturyzację i modernizację technologiczną. Na stronie internetowej Huty możemy przeczytać, czego dotyczyły te zmiany:

Inwestycja w HSO [Huta Szkła Orzesze – przyp.red] polegała na przebudowie wanny szklarskiej (pieca szklarskiego), zakupie jednego i modernizacji dwóch posiadanych automatów formujących oraz kompletnym wyposażeniu linii produkcyjnych w urządzenia kontroli jakości. W celu poprawienia jakości formowania wyrobów został stworzony warsztat przygotowania i remontu form szklarskich.(…) Zakupiono najnowocześniejszą w Polsce linię technologiczną do przerobu i uzdatniania stłuczki szklanej, która segreguje szkło według kolorów i pozwala na uzyskanie czystości stłuczki na poziomie 99,5%. Ponadto linia ta służy do granulacji oczyszczonej stłuczki, umożliwiającej jej duży udział w zestawie szklarskim (wsadzie do pieca). Zwiększenie udziału stłuczki w procesie wytopu szkła pozwala na znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej i gazu”.

Warto dodać, że w fabryce wprowadzono także nową technologię cienkościenną NNPB dla butelek oraz utworzono stacje kompresorów i wentylatorów chłodzenia form.

Obecnie Huta Szkła Orzesze, zarządzana przez spółkę Can-Pack, to druga pod względem wielkości huta szkła w Polsce. W 2018 roku wyprodukowano tu miliard szklanych butelek.

Tutaj znajdziesz aktualne oferty pracy w Hucie Szkła Orzesze(kliknij)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *