Instalacja do produkcji kwasu mlekowego w Trzebini. Fot. Orlen
Instalacja do produkcji kwasu mlekowego w Trzebini. Fot. Orlen
Instalacja do produkcji kwasu mlekowego w Trzebini. Fot. Orlen
To będzie pierwsza taka instalacja. Orlen Południe uruchamia pilotażową linię do produkcji kwasu mlekowego. To środek bardzo potrzebny na europejskim rynku, który znajduje zastosowanie w różnych branżach.
Instalacja została uruchomiona w należącej do Orlenu rafinerii Trzebinia.
– Jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy produkcję kwasu mlekowego, wykorzystując do tego mikroorganizmy. Tworzymy bioprodukt, na który systematycznie rośnie zapotrzebowanie na świecie. Ekologiczna inwestycja zrealizowana w ORLEN Południe przyniesie nam wymierne korzyści biznesowe i będzie kolejnym ważnym krokiem w przekształcaniu spółki w nowoczesną biorafinerię– mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Rzeczywiście nowo powstała instalacja może przynieść spółce szereg korzyści. W całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej występują duże niedobory kwasu mlekowego, a producenci muszą importować ten środek z Azji bądź Europy Zachodniej. Dzięki linii uruchomionej w małopolskiej rafinerii, Orlen będzie mógł dostarczyć ok. 5 tys. ton produktu rocznie. To więcej niż połowa krajowego zapotrzebowania.
Kwas dla cukrowników i farmaceutów
Kwas mlekowy produkowany w Trzebini będzie powstawał przy wykorzystaniu mikroorganizmów. To właśnie drobnoustroje przerabiają substancje pochodzenia organicznego w pełnowartościowy i ekologiczny produkt.
Produkt z rafinerii Orlen Południe zostanie wykorzystany w różnych branżach – od przemysłu cukierniczego, gdzie jego rolą będzie polepszenie struktury i objętości wypieków do produkcji ogniw fotowoltaicznych. W tym ostatnim przypadku producenci korzystają z ważnej właściwości kwasu – przezroczystości. Oprócz tego kwas mlekowy może znaleźć zastosowanie w branży farmaceutycznej lub kosmetycznej jako naturalny składnik nawilżający.
Dodaj komentarz