Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #83: Prasa krawędziowa

Prasa to częsty temat naszego słownika przemysłowego. Nic w tym dziwnego, ponieważ te urządzenia mogą spełniać rozmaite zadania w fabrykach. Na naszym portalu znajdziecie artykuły poświęcone wibroprasie, prasie mimośrodowej czy termoprasie. Tymczasem zajmijmy się kolejnym rodzajem prasy.

Stemple. Fot. Wikiepdia

Stemple. Fot. Wikiepdia

Prasa krawędziowa, która może być potocznie zwana także krawędziarką, to urządzenie służące do gięcia blach. Ten rodzaj prasy zapewnia bardzo dużą dokładność i powtarzalność całego procesu. Elementami krawędziarki, które za to odpowiadają są stemple i matryce. To te części maszyny odpowiadają za możliwość gięcia blach pod dowolnym kątem.

Matryce. Fot. Wikipedia

Matryce. Fot. Wikipedia

Przy obecnej technologii prasy krawędziowe są najczęściej sterowane za pomocą komputera.

Na rynku znajdziemy kilka różnych typów pras krawędziowych. Urządzenia w wersji hydraulicznej najczęściej wykorzystywane są do gięcia grubych i długich blach, ponieważ posiadają bardzo dużą siłę nacisku. Natomiast jeżeli zależy nam na szybkości procesu to lepiej skorzystać z krawędziarek elektrycznych lub pneumatycznych, które dobrze sprawdzą się przy seryjnym gięciu niewielkich elementów. Jeżeli naszym priorytetem jest dokładność – powinniśmy postawić na prasę krawędziową mechaniczną.

Prasy krawędziowe sprawdzają się u producentów różnych branż. Jak możecie zobaczyć w odcinku programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w zakładach iMedia, krawędziarki sprawdzają się także podczas procesu produkcji ekranów LED.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *